„Biegowe Podcasty” o stopach biegacza. Gościem odcinka podolog

Gościem trzydziestego pierwszego odcinka „Biegowych Podcastów” jest Paulina Chajęcka, podolog z warszawskiej kliniki Dr Stopa. Rozmawiamy o tym, jak dbać o stopy, aby móc cieszyć bieganiem bez bólu i dyskomfortu. Staramy się złamać tabu, że stopy to coś wstydliwego, nieistotnego i drugorzędnego.  

Słuchaj podcastu

Paulina Chajęcka zawodowo zajmuje się stopami prawie od 7 lat, chociaż mało brakowało, żeby została policjantką.

– Od dziecka interesowałam się stopami, lubiłam obcinać paznokcie, np. mojemu pradziadkowi czy cioci, chociaż moja mama krzyczała na mnie z tego powodu – mówi Paulina Chajęcka.Chciałam być policjantką, ale nie wyszło, bo nie dostałam się do szkoły policyjnej. Mimo to 6 lat przepracowałam tam jako pracownik cywilny. Odeszłam, ale nie żałuję. Kilka lat temu zobaczyłam w Internecie ogłoszenie o szkoleniu w Warszawie z podologii i się nim zainteresowałam. Zdecydowałam się na niego zapisać, i od razu bardzo mi się to spodobało. Tak zaczęła się moja przygoda z tym zawodem – wspomina.

Ekspertka twierdzi, że najczęściej biegacze zapisują się na wizyty podologiczne, gdy ich stopy są w złym stanie. Prewencja jest jak na razie piętą achillesową.

Dopóki nie boli, albo radzimy sobie ze stopami w domu to nie ma powodu do wizyty. Dopiero jak jest większy kłopot, gdy modzele lub odciski zaczynają boleć, to ludzie w aptece często kupują preparaty z kwasem na odciski. Potrafią one tak wypalić skórę, że wtedy wiele osób zaczyna szukać w sieci pomocy i tak trafiają na hasło podolog – mówi Chajęcka. – Bardzo często przychodzą do gabinetu i mówią, że nie wiedzieli, że jest w ogóle taka specjalizacja. Niekiedy mój zawód mylony jest z kosmetyczką czy pedicurzystką. One mają oczywiście swoją ważną rolę, ale nie zajmują się zabiegani leczniczymi, paramedycznymi – dodaje.

Zachęcamy do wysłuchania tego odcinka „Biegowych Podcastów”. Otrzymacie wiele podpowiedzi i wskazówek w zakresie pielęgnacji stóp. Dowiecie się m.in. jak obcinać paznokcie i przy użyciu jakiego narzędzia, skąd bierze się czarny kolor stłuczonego paznokcia i jak postępować z pęcherzami na stopach.

„Biegowych Podcastów” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

red