Maraton olimpijski w Paryżu również dla amatorów. Właśnie poznaliśmy trasę

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przedstawili trasę olimpijskiego maratonu, który odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2024. Po raz pierwszy w historii pokonywać będą ją nie tylko walczący o medale zawodnicy elity, ale również amatorzy, którzy będą uczestniczyć w biegu masowym.

Pobiegną śladami paryżanek

Jak podali organizatorzy, projektując trasę inspirowali się „Marszem Kobiet” z 1789 roku, w którym około 7 tysięcy paryżanek pokonało dystans 16 km do Wersalu, aby zmusić króla, aby wraz z rodziną przeniósł się do stolicy.  Wydarzenie to uznawane jest za jedno z najważniejszych podczas rewolucji francuskiej.

Start biegu nastąpi spod paryskiego Ratusza. Po drodze maratończycy zobaczą najpiękniejsze zabytki Paryża z Luwrem, Grand Palais, Château de Versailles i Wieżą Eiffla na czele.

Będzie trudno o rekordy

Trasa olimpijskiego maratonu będzie wymagająca technicznie, a przewyższenia sięgną 483 metrów.

– Ten maraton stanowić będzie wielkie sportowe wyzwanie dla wszystkich biegaczy. A to wszystko w spektakularnej scenerii Paryża. Rywalizacja zapowiada się mitycznie, bo będzie bardziej nieprzewidywalna niż kiedykolwiek – powiedziała Brytyjka Paula Radcliffe, do 2019 roku dzierżąca maratoński rekord świata kobiet.

W Paryżu powinniśmy zobaczyć m.in. Kenijczyka Eliuda Kipchoge, który już ostrzy sobie zęby na trzeci tytuł mistrza olimpijskiego w maratonie.

– Występ w tak imponującej scenerii, w miejscu tak pełnym historii i symboliki, będzie dla nas wyjątkowym przeżyciem. Trudno wyobrazić sobie doskonalszą trasę dla biegu na igrzyskach olimpijskich – komentuje Eliud Kipchoge, dwukrotny mistrz olimpijski w maratonie i rekordzista świata na tym dystansie.

Amatorzy też pobiegną

Po raz pierwszy w historii szansę pokonania trasy maratonu olimpijskiego otrzymają również amatorzy. Organizatorzy ustalili liczbę uczestników biegu masowego na 2024. To nawiązanie do roku, w którym odbywać będą się igrzyska. Tyle samo osób wystartuje w towarzyszącym maratonowi biegu na dystansie 10 km. Podobnie jak w rywalizacji olimpijek i olimpijczyków, miejsca na listach startowych zostaną podzielone po równo między kobiety i mężczyzn.

Pakiety startowe na biegi masowe (maraton, 10 km) w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu można wygrać w rozmaitych wyzwaniach organizowanych w aplikacji Marathon Pour Tous Paris 2024 (iOS, Android), w klubie Club Paris 2024 na stronie club.paris2024.org oraz śledząc profil @teamorangerunning na Instagramie.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com