Marit Bjoergen pobiegnie w maratonie w Nowym Jorku. Ma ambitny cel

Już 6 listopada na starcie Maratonu Nowojorskiego stanie Marit Bjoergen, multimedalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich. Wieloletnia rywalka Justyny Kowalczyk w debiucie zamierza pokonać królewski dystans w czasie poniżej 3 godzin.

Złamie 3 godziny?

42-letnia dzisiaj Bjoergen zakończyła karierę w 2018 roku po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Wciąż jest aktywna fizycznie i biega, oczywiście na amatorskim poziomie. Norweżka nie ma planów, aby nawiązać do sukcesów swojej rodaczki Grete Waitz, która w latach 1978-88 wygrała nowojorski maraton aż dziewięć razy.

Treningi biegowe Bjoergen łączy z wychowywaniem dwójki dzieci.

– Codzienne życie matki dwojga małych dzieci jest wyzwaniem samym w sobie, lecz wizja numeru startowego dla kogoś, kto miał go na piersi tyle razy co ja i atmosfera wielkiej imprezy sportowej jest jeszcze większym. Dlatego pobiegnę w Nowym Jorku. Celem jest czas poniżej trzech godzin – powiedziała Marit Bjoergen w wywiadzie dla norweskiej gazety „Verdens Gang”.

Bjoergen to jedna z najwybitniejszych biegaczek narciarskich w historii. Przez lata toczyła zacięte pojedynki z Justyną Kowalczyk. Norweżka zdobyła 15 medali olimpijskich: osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. Jest 26-krotną medalistką mistrzostw świata. W swoim dorobku posiada też 18 złotych medali mistrzostw świata i 114 indywidualnych zwycięstw w Pucharze Świata, który wygrała cztery razy w punktacji generalnej.

Johaug też biega

Z bieganiem sporo wspólnego ma również Therese Johaug, młodsza koleżanka Bjoergen z reprezentacji Norwegii. W sierpniu 2019 roku w Hamar 34-latka wywalczyła tytuł mistrzyni kraju w biegu na dystansie 10 000 m. Finiszowała wtedy z wynikiem 32:20.86. W kolejnych dwóch latach ambitna Norweżka postawiła sobie za cel uzyskanie przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W maju 2021 roku na mityngu w Oslo uzyskała czas 31:32.88, do minimum zabrakło jej tylko niespełna 8 sekund.

Najnowszą zajawką Johaug są biegi górskie. W lipcu była narciarka wystartowała w zawodach  Hoka Lofoten Skyrace na dystansie 32 km. Z wynikiem 3:14:27 ustanowiła nowy rekord trasy.

Parę lat temu Therese Johaug w wywiadzie udzielonym gazecie Dagbladet przyzanała, że bardzo chciałaby spróbować swoich sił w maratonie.

– Biegi narciarskie to mój sport, ale zakładanie butów do biegania i bieganie na bieżni też jest niesamowicie przyjemne. Myślę, że maraton powinien być dla mnie odpowiedni, gdy już zakończę karierę – mówiła Therese Johaug.