Najlepsze suplementy diety dla biegaczy

Każdy sportowiec nastawiony na poprawę wytrzymałości prędzej czy później staje przed pytaniem, co można zrobić, aby poprawić wydajność poza wykonywaniem ciężkiego treningu. Podstawą tego wszystkiego jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza paliwa do wszystkich aktywności. Nie należy jednak lekceważyć roli odpowiedniej ilości snu, zarządzania stresem i wielu innych czynników. Dodatkowo bardzo pomocne mogą okazać się również suplementy diety, które poprawiają wydajność i dbają o układ mięśniowo-szkieletowy. Jakie suplementy są najlepsze dla biegaczy?

Kofeina

Jeśli planujesz biegać po długim dniu spędzonym w biurze lub w szkole, twojemu organizmowi może przydać się coś na wzmocnienie. Kofeina jest najpopularniejszym na świecie stymulantem nie bez powodu – pomaga zwiększyć czujność zarówno ciała, jak i umysłu, przygotowując nas do wyzwania. Idealnie byłoby przyjmować kofeinę na około 30-60 minut przed planowaną aktywnością. Obecnie kofeina dostępna jest w różnego rodzaju formach – jeśli nie jesteś miłośnikiem kawy, spróbuj kofeiny w tabletkach lub niektóre z bardziej złożonych produktów zawierających stymulanty, które pochodzą z innych składników aktywnych w mieszance. W każdym przypadku pamiętaj, że pojedyncza dawka kofeiny nie powinna przekraczać 200 mg.

Węglowodany

Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla organizmu, co sprawia, że są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o zwiększenie wydajności, zarówno przed, jak i w trakcie aktywności. Jeśli planujesz biegać tylko przez godzinę lub krócej, uzupełnienie zapasów energii nie powinno być zbyt dużym problemem. Dobrze zbilansowana, regularna dieta powinna pokryć Twoje potrzeby. Jeśli jednak wybierasz się na dłuższy bieg, powiedzmy trwający 60-150 minut, wskazane jest przyjmowanie około 30-60 g węglowodanów prostych co godzinę. Wartość ta może wzrosnąć nawet do 90 g, jeśli bierzesz udział w jeszcze dłuższej sesji treningowej lub zawodach – w tym przypadku warto sięgnąć po źródło węglowodanów, które zawiera glukozę i fruktozę w stosunku 2:1.

Jedną z ważnych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jest reakcja organizmu na wysokie spożycie węglowodanów. Przeciążenie układu pokarmowego zbyt dużą ilością węglowodanów może mieć negatywny wpływ na Twoją wydajność. Tuż przed lub podczas treningu, najlepiej jest zaopatrzyć się w węglowodany z łatwych do strawienia owoców, żeli energetycznych czy napojów jonowych. Mieszanki węglowodanów takie jak Vitargo Energy lub maltodekstryna mogą być w tym przypadku bardzo pomocne.

Elektrolity

Podczas dłuższego biegu Twój organizm potrzebuje uzupełnienia wody, a także elektrolitów utraconych wraz z potem. Do najważniejszych z nich należą sód, potas, wapń, chlorki i magnez. Każdy z nich odgrywa niezastąpioną rolę w organizmie: potas i sód to najważniejsze jony potrzebne do jego prawidłowego nawodnienia. Wapń jest kluczowym składnikiem w procesie skurczu mięśni, bez którego nie moglibyśmy ruszyć nawet palcem. Magnez jest szczególnie ważny w zapobieganiu nieprzyjemnym skurczom mięśni, które najczęściej występują w udach i łydkach podczas biegu. Co więcej, pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i wyczerpania. Na szczęście poziom elektrolitów można łatwo przywrócić za pomocą napojów izotonicznych lub tabletek.

Suplementy na stawy

Bieganie jest sportem wytrzymałościowym, który w przeciwieństwie do jazdy na rowerze czy pływania, bardziej obciąża chrząstkę i stawy. O odpowiednim dbaniu o swój układ mięśniowo-szkieletowy najlepiej pomyśleć, zanim zaczną się pojawiać problemy. Kluczowe składniki suplementów na stawy obejmują substancje takie jak siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, MSM i kolagen. Zazwyczaj są one połączone w funkcjonalną całość, aby zapewnić najlepszą ochronę i regenerację układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród najlepszych z nich znajdziesz nasz napój ArthroComplex.

Białko

Suplementacja białka nie jest czymś zarezerwowanym wyłącznie dla sportowców nastawionych na poprawę siłę. Jest ona równie przydatna dla sportowców wytrzymałościowych – solidna dawka białka po biegu może pomóc zwiększyć tempo regeneracji tkanki mięśniowej uszkodzonej podczas wysiłku. Jednym z najlepszych wyborów jest tutaj dobre białko serwatkowe, która generalnie zawiera optymalny stosunek wszystkich aminokwasów egzogennych – podstawowych budulców wszystkich białek..

Oprócz tych wszystkich suplementów diety, jakość Twojego treningu może również poprawić optymalne spożycie witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Wszystkie te składniki mogą być uzupełniane przez szeroką gamę kompleksów multiwitaminowych i multimineralnych oraz odpowiednio przez suplementy kwasów tłuszczowych omega 3. Należy jednak zawsze pamiętać, że podstawą dobrej wydajności jest zdrowa dieta, regularne spożywanie wody i odpowiednia ilość snu.

Wszystkie Twoje potrzeby w zakresie suplementów diety z dobrą energią dla każdego sportu, zdrowej żywności, odzieży do biegania i innego niezbędnego sprzętu mogą z łatwością zaspokoić produkty dostępne w sprzedaży w sklepie internetowym GymBeam.

artykuł sponsorowany