Program „Wybiegaj w Przyszłość” znów rekrutuje młodych biegaczy

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji innowacyjnego programu „Wybiegaj w Przyszłość”. W jego ramach utalentowani biegacze z kategorii wiekowych U16, U18 i U20 znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej, mogą otrzymać stypendium, wsparcie edukacyjne oraz sprzęt sportowy.

Program dedykowany jest osobom urodzonym w latach 2004 – 2009 (w 2023 roku rywalizującym w kategoriach U16, U18 i U20), które osiągają wysokie wyniki w indywidualnych konkurencjach biegowych we współzawodnictwie regionalnym, krajowym lub międzynarodowym.

Aby wziąć udział w rekrutacji należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.fundacjazdrowyruch.pl. Zapisy trwają do 30 listopada.

– To jedyny w Polsce program, w którym młodzi ludzie z trzech kategorii wiekowych mogą otrzymać wsparcie finansowe, sprzętowe i merytoryczne. Do rozwoju podchodzimy holistycznie. Wiemy, że pomoc w każdym z powyższych obszarów jest niezbędna. To duża motywacja i wyróżnienie dla młodych sportowców. Czują się zauważeni i wspierani – to dodaje im skrzydeł – mówi Adriana Smokowska, członek Zarządu Fundacji Zdrowy Ruch.

Co otrzymuje stypendysta?

Po pierwsze wsparcie finansowe. Stypendium wynosi od 600 do 1000 złotych miesięcznie. Ta niższa kwota trafi do lekkoatletów z kategorii U16, zawodnicy z kategorii U18 otrzymywać będą 800 złotych, a stypendyści w kategorii U20 będą inkasować po 1000 złotych. Wszystkie stypendia zostaną przyznane na okres 10 miesięcy.

Po drugie wsparcie sprzętowe. Każdy stypendysta otrzyma specjalny pakiet treningowy. Będzie mógł również wystąpić w organizowanej przez Fundację Zdrowy Ruch, imprezie biegowej 1 MILA – mityng lekki i atletyczny. Stypendyści zostaną objęci również wsparciem merytorycznym. Eksperci fundacji będą przekazywać im niezbędną wiedzę i wartości, aby potrafili budować swoje kariery w sposób świadomy i mądry.

W tym roku wsparciem obejmiemy minimum 10 biegaczy. Z roku na rok chcemy przyznawać większą liczbę stypendium, ponieważ widzimy ogromną potrzebę pomocy młodym sportowcom – mówi Paulina Kalinowska, koordynator Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. – Pierwsza edycja programu była wspaniała. Wspieraliśmy ósemkę niesamowitych osób, spotykaliśmy się na żywo na imprezach 1 MILA organizowanych przez naszą Fundację i przez cały rok cieszyliśmy się z sukcesów naszych Stypendystów, ale w gorszych momentach także byliśmy obok – podkreśla.

Nie każdy zostanie mistrzem, ale kompetencje zostaną

Program „Wybiegaj w Przyszłość” daje wsparcie finansowe, ale także dużą wagę przywiązuje do rozwoju kariery dwutorowej. W ramach programu organizowane są bezpłatne warsztaty edukacyjne skierowane do całej społeczności sportowej. Tematy spotkań obejmują między innymi psychologię sportu, dietetykę, przedsiębiorczość, prowadzenie social media, wykłady praktyczne z Gwiazdami Sportu.

– Chcemy, by młodzi nie myśleli o swojej karierze jak o czymś, co dzieje się tylko „tu i teraz”, ale by byli świadomi jak bardzo pracują na swoją przyszłość. Nie wszyscy osiągną mistrzowski poziom, ale każdy, kto jest sportowcem zdobywa bezcenne kompetencje, które zostają na całe życie – mówi Tomasz Smokowski, członek Rady Stypendialnej Programu „Wybiegaj w Przyszłość.”

Partnerami Programu są: Pro Vento Energia, Bank Pekao S.A., Sportfolio sp. z o.o. Organizatorem i pomysłodawcą akcji jest Fundacja Zdrowy Ruch.

Źródło: Fundacja Zdrowy Ruch