Eliud Kipchoge pobiegnie w Bostonie. W elicie 6 zwycięzców biegu i mistrzyni świata

Gwiazdami 127. edycji Maratonu Bostońskiego będą rekordzista świata w maratonie i dwukrotny złoty medalista olimpijski w maratonie Eliud Kipchoge oraz Etiopka Gotytom Gebreslase, aktualna mistrzyni świata. Oboje zadebiutują w biegu na trasie z Hopkinton do Bostonu, który odbędzie się w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku.

Król maratonu

Eliud Kipchoge to największy maratończyk naszych czasów. We wrześniu w Berlinie urwał z własnego rekordu świata 30 sekund i zatrzymał zegar na wyniku 2:01.09. Wcześniej w Sapporo wywalczył drugi w karierze złoty medal olimpijski, chyba nie ostatni, bo Kenijczyk jest żelaznym faworytem do zwycięstwa w Paryżu w 2024 roku.

W Bostonie Kipchoge wystartuje niemal w dziesiątą rocznicę swojego pierwszego maratonu. Swoją przygodę z królewskim dystansem rozpoczął 21 kwietnia 2013 roku od zwycięstwa w Hamburgu z czasem 2:05:30. W kolejnych latach wygrał jeszcze 14 maratonów w tym cztery z sześciu dużych biegów z cyklu World Marathon Majors — Berlin, Tokio, Londyn i Chicago.

Po drodze, w 2019 roku zdołał jeszcze jako pierwszy człowiek na świecie pokonać dystans 42,195 km w czasie poniżej 2 godzin. W Wiedniu na specjalnej trasie i przy wsparciu zmieniających się pacemakerów uzyskał wynik 1:59:41.

– Jestem szczęśliwy, że mogę ogłosić, że w kwietniu wezmę udział w maratonie w Bostonie. To nowy rozdział w mojej podróży Abbott World Marathon Majors – powiedział Eliud Kipchoge. – Powodzenia dla wszystkich biegaczy startujących w Bostonie w 2023 roku – dodał.

Mistrzowska elita

Na starcie obok Kipchoge stanie sześcioro innych zwycięzców Maratonu Bostońskiego, w tym obrońca tytułu Kenijczycy Evans Chebet i jego partner treningowy, najlepszy w 2021 roku Benson Kipruto, a także dwukrotny tryumfator Lelisa Desisa z Etiopii. W tym gronie są również zwyciężczynie Boston Marathon: Amerykanka Des Linden (2018), Kenijka Edna Kiplagat (2017) i Etiopka Atsede Bayisa (2016).

Jesteśmy ciekawi, jak w Bostonie spisze się Gotytom Gebreslase, która w lipcu w Eugene wywalczyła tytuł mistrzyni świata w maratonie ze znakomitym czasem 2:18:11.

127. Boston Marathon wystartuje w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 roku. Do udziału w biegu szykuje się około 30 tysięcy zawodników.

Źródło: Boston Marathon

foto w nagłówku SCC EVENTS/@robin_we1