Trzecia kolejka CITY TRAIL. Mistrz odwiesza biegowe buty

Ogólnopolski cykl biegów przełajowych pod szyldem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ruszył z trzecią serią biegów, których finał zaplanowano na 26 marca. W miniony weekend (10-11 grudnia) startowali biegacze z Wrocławia i Katowic. Przed nami ostatnie tegoroczne zawody pod tym szyldem. Odbędą się w najbliższą sobotę w Lublinie i Poznaniu oraz w niedzielę w Łodzi i Szczecinie.

We Wrocławiu szybko, choć błotniście

W przełajowej „piątce” we wrocławskim Lesie Osobowickim po raz kolejny zwyciężył Dariusz Boratyński. „Świeżo upieczony” przełajowy Mistrz Polski pokonał trasę w czasie 14:40, wyprzedzając drugiego na mecie Kacpra Adamczaka o 47 sekund. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się tym razem Klaudia Pawlus, która uzyskała czas 17:56.

– Wolałem nie ryzykować, że będę się ślizgał. Dzisiejszy bieg był nieco wolniejszy niż listopadowy, ale trasa na pewno była trudniejsza. Bezpośredni kontakt z moim największym rywalem tego dnia – Kacprem Adamczakiem – miałem przez pierwszy kilometr. Niestety Kacper zdecydowanie za szybko rozpoczął bieg – nawet ja czułem, że tempo jest szaleńcze. Obaj za to zapłaciliśmy, tyle że ja dopiero na 3 i 4 km, a Kacper już od 2 kilometra zwolnił. Teraz przede mną 2 tygodnie przerwy w treningu, odwieszam na ten czas biegowe buty i odpoczywam – powiedział Dariusz Boratyński, zwycięzca sobotniego biegu, który w rozmowie z Justyną Grzywaczewską opowiedział m.in. o planach przyszłorocznego debiutu na dystansie maratonu.

Zwycięstwo w sobotnim biegu oznacza, że Dariusz Boratyński ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet dwa razy wygrywała Kinga Pietras, która tym razem nie startowała. Sobotnia zwyciężczyni – Klaudia Pawlus ma na koncie również jedno drugie miejsce i na pewno będzie chciała powalczyć o jak najwyższą lokatę w generalce.

Do mety sobotniego biegu dotarły 394 osoby. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 181 młodych sportowców. Czwarty bieg CITY TRAIL we Wrocławiu zaplanowany jest na 4 lutego 2023.

Zimowo w Katowicach

Już w listopadzie katowiccy biegacze startowali w nieco zimowej aurze. Jednak niedzielne warunki na trasie były trudniejsze niż ostatnio – ścieżki pokryte były warstwą śniegu, który padał przez cały bieg, co spowalniało zawodników i wymagało włożenia w każdy krok zdecydowanie więcej siły niż w warunkach bezśnieżnych.

Na trudnej, zimowej nawierzchni po raz trzeci w sezonie zwyciężyła Agnieszka Gortel-Maciuk, która tym samym została triumfatorką klasyfikacji generalnej. Niedzielny czas zwyciężczyni na dystansie 5 km to 19:05.

– To był mój trzeci bieg z rzędu i trzecia wygrana, ale mam nadzieję, że pobiegnę w trwającej edycji jeszcze co najmniej raz. Prognozy pogody zapowiadały na dzisiaj śnieg i mróz, ale do wczorajszego dnia wypierałam skutecznie taką opcję i dziś mimo wszystko byłam zdziwiona. Nie było mowy o wyniku, biegłam tylko, by bronić pierwszego miejsca. Ta nasza trasa ma swój urok i w każdych warunkach jest przyjemna, choć ciężka. Gdybym miała opisać każdy z biegów tegorocznej edycji, to pierwszy odbył się w dobrych warunkach, ale biegło mi się ciężko. Drugie zawody, pomimo niskiej temperatury, były doskonałe do szybkiego biegania, zaś dzisiejsza edycja była chyba najbardziej siłowa. I najprzyjemniejsza – powiedziała Agnieszka Gortel-Maciuk, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie z w latach 2008-2011.

W męskiej rywalizacji (podobnie, jak przed miesiącem) najszybszym był Oliwier Mutwil, który dotarł do mety z wynikiem 16:00. Zwycięstwo w niedzielnym biegu oznacza, że Oliwier Mutwil ma na koncie dwie wygrane i jest najbliżej triumfu w klasyfikacji generalnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że największy rywal Oliwiera – Dawid Malina, na pewno nie składa broni.

To nie pierwszy sezon, w którym ci dwaj zawodnicy rywalizują o miano najszybszego biegacza CITY TRAIL w Katowicach. Przed rokiem górą był Dawid Malina. Czy w tej edycji zmieni się kolejność na podium? Odpowiedź poznamy najpewniej dopiero w marcu.

W niedzielnych zawodach wzięło udział 319 osób. W rywalizacji dzieci i młodzieży wystartowało 78 młodych sportowców. Najbliższy bieg w Katowicach zaplanowany jest na 5 lutego 2023.

Załatw znajomemu darmowy start

„Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!” – to promocja skierowana do osób, które mają tzw. karnety na wszystkie biegi CITY TRAIL w trakcie sezonu. Od 10 grudnia, do końca edycji, każdy kto posiada karnet może przyjść na wydarzenie z kimś bliskim, kto pobiegnie bez opłaty startowej.

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywają się także (poza Wrocławiem i Katowicami) w: Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie.

Zawody są organizowane w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum 3 razy (od października 2022 do marca 2023 zaplanowano 50 pięć biegów – po 5 w każdym z miast).

Po zakończeniu edycji we wszystkich lokalizacjach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu – bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia.

Źródło: Fundacja Krok do Natury