Rusza nowy cykl biegów w Wielkopolsce

W kalendarzu biegowym na rok 2023 pojawił się Cykl Biegów Powstania Wielkopolskiego. To zupełnie nowa inicjatywa, której celem jest upamiętnienie historii zwycięskiego zrywu Wielkopolan w latach 1918 – 1919. Serię tworzą cztery biegi na dystansach od 10 do 12 km.

W skład cyklu wchodzą IV Bieg Powstańczy w Wijewie (12 lutego), IV Bieg Gołanieckiej Kompanii Powstańczej (24 czerwca), XLIV Bieg Powstańczy Lwówecka Dziesiątka (30 września) i V Bieg Średzkich Powstańców Wielkopolskich (17 grudnia).

Imprezy zostały geograficznie ułożone w taki sposób, aby symbolicznie pokazać zasięg walk powstańczych prowadzonych na północ, południe, zachód i wschód od stolicy Wielkopolski.

Aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy ukończyć wszystkie cztery biegi. Organizatorzy zapowiadają, że na koniec 2023 roku odbędzie się uroczysta gala podsumowująca zmagania.

Trwają zapisy

W połowie grudnia ruszyły zapisy na pierwszy bieg w cyklu, czyli IV Bieg Powstańczy w Wijewie, który odbędzie się w niedzielę, 12 lutego o godzinie 13:30. Do wyboru są dwa dystanse – 5 i 10 km. Warto pamiętać, że do cyklu liczy się tylko bieg na „dychę”. Do 15 stycznia opłata startowa wynosi 50 złotych, potem wzrośnie o 10 złotych. W zawodach weźmie udział maksymalnie 250 zawodników.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

fot. w nagłówku Depositphotos.com