Jaka trasa 15. Poznań Półmaratonu?

Organizatorzy 15. Poznań Półmaratonu zaprezentowali trasę biegu, który w stolicy Wielkopolski odbędzie się 16 kwietnia. Zawodnicy pobiegną dokładnie tymi samymi ulicami, co w ubiegłym roku. Na liście startowej imprezy jest już prawie 5,5 tysiąca uczestników.

Przedstawiona przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji trasa 15. Poznań Półmaratonu jest szybka i komfortowa. Szerokie poznańskie ulice spokojnie pomieszczą kilkutysięczny tłum biegaczy. Na uwagę zwraca duża liczba prostych odcinków, jest tylko jedna agrafka – między 5 a 6 km.

Jak chodzi o profil trasy, to do półmetka będzie raczej płasko, dopiero mniej więcej na 11 km zawodnicy napotkają zbieg. Żeby nie był tak kolorowo, warto odnotować spory podbieg w okolicach 19 km.

Rekordy trasy Poznań Półmaratonu padły w 2021 roku. W kategorii mężczyzn najlepszy wynik należy do Etiopczyka Mohameda Esa (59:32), a wśród kobiet do Karoliny Nadolskiej 1:09:18 (rekord Polski).

fot. Jakub Kaczmarczyk

Którędy do mety?

Start półmaratonu zlokalizowany będzie na ulicy Grunwaldzkiej w okolicy Poznań World Trade Center. Zawodnicy kierować się będą w okolice Stadionu Miejskiego, a następnie w stronę Junikowa, gdzie po nawrocie w okolicach ul. Cmentarnej czekać będzie na nich pierwszy punkt odżywiania. Z Grunwaldu uczestnicy półmaratonu pobiegną w stronę Górczyna ulicami Jugosłowiańską i Ściegiennego, a dalej Arciszewskiego, gdzie znajdować się będzie drugi punkt odżywiania. Kolejne takie punkty będą rozmieszczone co około 5 km.

Następnie przez ulicę Hetmańską, Dolną Wildę, Piastowską oraz Drogę Dębińską biegacze będą zbliżali się do ścisłego centrum miasta. Trasa w Śródmieściu poprowadzi przez Garbary, Solną, Nowowiejskiego, Pułaskiego, Roosevelta. Od Motu Teatralnego pozostanie do mety niecałe 500 metrów. Ostatnia prosta 15. Poznań Półmaratonu zlokalizowana będzie na Placu Św. Marka, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wciąż trwają zapisy

Wciąż można się zapisywać na bieg na stronie halfmarathon.poznan.pl. Do 28 lutego opłata startowa wynosi 150 zł. Po tym terminie ulegnie ona zwiększeniu o 20 zł. Obecnie na liście startowej jest 5490 biegaczy, a limit wynosi 8 tysięcy uczestników.

Źródło: POSiR

fot. Jakub Kaczmarczyk