Kolagen na stawy – kiedy trzeba zacząć go stosować?

Kolagen ma ogromny wpływ na kondycję i ruchomość stawów, a także mięśni i skóry. Obecnie na rynku można znaleźć wiele suplementów zawierających ten cenny składnik. Warto jednak zacząć je stosować tylko w ściśle określone przypadkach, aby uzupełnić ewentualne niedobory tej substancji w naszym organizmie i zapobiec ich negatywnym skutkom. Kiedy trzeba sięgnąć po kolagen na stawy? Podpowiadamy.

Kolagen na stawy dla sportowców 

Kolagen to białko, które jest ważnym składnikiem tkanki łącznej. Występuje ono przede wszystkim w chrząstkach stawowych, kościach, więzadłach, ścięgnach i skórze. Jego zadaniem jest regulacja mazi stawowej i odbudowa struktur stawów. Ma wpływ również na prawidłową elastyczność chrząstek i wytrzymałość tkanek stawowych. Z tego powodu po kolagen na stawy mogą sięgać sportowcy. Polecany jest on zwłaszcza osobom, które intensywnie i regularnie trenują oraz zawodowym sportowcom. Wykorzystanie tego składnika w przypadku tej grupy zmniejsza ryzyko kontuzji i wspomaga proces leczenia już rozwiniętych zwyrodnień.

Kolagen na stawy a zwyrodnienia

Po kolagen powinny sięgnąć osoby zmagające się z różnego rodzaju zwyrodnieniami stawów. Najczęściej takie zmiany obserwowane są u osób powyżej 50 roku życia. Jednak szybszemu zużyciu chrząstki stawowej szyja również nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej czy nadwaga. Z tego powodu seniorzy, a także osoby cierpiące z powodu dolegliwości ze strony układu kostno-mięśniowego, powinni wdrożyć do swojej diety suplementację kolagenu.

Pierwsze efekty takiej kuracji można zaobserwować już po trzech miesiącach. Składnik ten jest niezwykle istotny również dla pacjentów zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Może on znacznie poprawić mobilność takich osób. W takim przypadku zalecana jest jednak długotrwała suplementacja kolagenu, trwająca co najmniej sześć miesięcy. Pacjenci z RZS wdrożenie tego składnika do swojej diety powinni jednak skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Kolagen na stawy dla osób po 25. roku życia

Ze względu na to, że włókna kolagenowe zaczynają zanikać już około 25 roku życia, osoby, które obserwują u siebie pierwsze zmarszczki czy mniejszą ruchomość stawów, ich obrzęk czy ból mogą sięgnąć po kolagen w postaci kapsułek lub tzw. shotów. W tym wieku jednak zazwyczaj, aby zauważyć efekty takiej kuracji, nie musimy stosować jej długotrwale. Wystarczy miesiąc regularnego zażywania kolagenu, aby móc zauważyć jak wpływa na nasz organizm.

fot. w nagłówku www.freepik.com

Artykuł sponsorowany