Ponad 2 tysiące zapisanych na Toruńską Triadę Kopernikańską

Zapisy na Toruńską Triadę Kopernikańską zostały uruchomione niespełna 2 tygodnie temu, a licznik zapisanych wskazuje ponad 2 tysiące osób. Cykl tworzą trzy biegi: 5-tka z Kopernikiem, Run Toruń (5 i 10 km) oraz Toruń Maraton. Seria ma upamiętnić 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika. 

5-tka z Kopernikiem

Pierwsza impreza w cyklu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej to 5-tka z Kopernikiem. Odbędzie się już 19 lutego, czyli dokładnie w dniu, kiedy 550 lat temu urodził się słynny polski astronom. Dystans do pokonania to 5 km.

– Zaplanowaliśmy bardzo długi limit czasowy umożliwiający pokonanie dystansu nawet poprzez marszobieg. Trasa jest bardzo szybka, będą dwie pętle po 2,5 km każda. Udział w 5-tce z Kopernikiem może stanowić doskonały sprawdzian formy przed docelowymi startami wiosennymi. Do rywalizacji zapraszamy także najmłodszych – zachęcają organizatorzy.

W zawodach weźmie udział maksymalnie 800 osób w tym około 100 dzieci. Odbędą się trzy osobne starty dla dorosłych w godzinach 10:00, 10:45 i 11:30 oraz dla dzieci w godzinach 9:00-9:45.

Run Toruń

Kolejna impreza w toruńskiej triadzie to„Run Toruń”. Będzie to największy bieg w całej serii. Na starcie siódmej edycji tych zawodów stanęło niemal 3 tysiące osób, w tym 500 dzieci. Dwunasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 14 maja 2023 roku (niedziela). Dzień wcześniej zaplanowana jest również rywalizacja dla dzieci i młodzieży.

Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie. Co więcej, biegaczom towarzyszy przewodnik turystyczny, który podczas biegu opowiada o bogatej historii miasta.

Toruń Maraton

Ostatnia impreza w ramach Toruńskiej Triady Kopernikańskiej odbędzie się 22 października. Tego dnia już po raz 40. po ulicach stolicy Kujawsko-Pomorskiego zostanie przeprowadzona rywalizacja na dystansie maratonu. Imprezie będzie towarzyszyć także półmaraton oraz nowość – bieg na dystansie 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Jubileuszowa edycja Toruń Maratonu będzie promować zbliżające się 100-lecie pierwszego, historycznego maratonu toruńskiego z 1924 roku.

Poszczególne medale wszystkich biegów w cyklu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej połączone w całość przedstawią XVIII-wieczne astrolabium perskie.

Zapisy na biegi w toruńskiej triadzie prowadzone są na stronie internetowej  https://zapisy.sts-timing.pl/triada_kopernikanska/

red