PZLA przedstawił kadrę na Halowe Mistrzostwa Europy

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił 28-osobową kadrę, która będzie reprezentować Polskę na zbliżających się Halowych Mistrzostwach Europy. Impreza w Stambule odbędzie się w dniach 2-5 marca. W kadrze brakuje wielu gwiazd, które już wcześniej ogłosiły rezygnację ze startu w tych zawodach. 

W składzie polskiej kadry jest 16 kobiet i 12 mężczyzn. Na bieżni wybudowanej ponad dekadę temu hali Ataköy Atletizm Salonu zobaczymy m.in. Ewę Swobodę, Adriannę Sułek, Annę Kiełbasińską, Sofię Ennaoui, Kajetana Duszyńskiego, Mateusza Borkowskiego i Dominika Kopcia.

Na ostatnich halowych mistrzostwach Europy, które odbyły się w 2021 roku w Toruniu biało-czerwoni wywalczyli 10 medali. Jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe. Ile krążków Polacy mogą przywieźć ze Stambułu?

Największe szanse na podium wydają się mieć Adrianna Sułek (pięciobój), Ewa Swoboda (60 m), Anna Kiełbasińska (400 m), Dominik Kopeć (60 m), Jakub Szymański (60 m przez płotki), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą) i kobieca sztafeta 4×400 m. Być może niespodziankę sprawi również Sofia Ennaoui na 1500 m.

Telewizyjną transmisję z halowych mistrzostw Europy przeprowadzi TVP Sport.

Wielcy nieobecni

Z powodu kontuzji w halowych mistrzostwach Starego Kontynentu nie wystąpi Pia Skrzyszowska. To dotkliwa strata dla kadry biało-czerwonych, bo warszawianka znajdowała się w wybitnej formie i podczas mityngu w Łodzi była o zaledwie setną sekundy od pobicia 43-letniego rekordu Polski na 60 m przez płotki (7.77). 22-latka była mocną kandydatką do złotego medalu na HME w Stambule.

Start w Turcji odpuściła również Natalia Kaczmarek, która w ubiegłym tygodniu dwukrotnie poprawiała halowy rekord Polski na 400 m. Najpierw we fracuskim Liévin pobiegła 50.90, a w ubiegłą niedzielę zatrzymała zegar na 50.83. Już przed tymi mityngami 25-letnia zawodniczka jednak poinformowała, że nie wybiera się do Stambułu.

– Starty halowe w przeszłości przysporzyły mi wielu kontuzji, takich jak na przykład problemy ze ścięgnem udowym w zeszłym roku. Dlatego zdecydowałam, że w tym sezonie nie będę ścigać się na innych europejskich mityngach pod dachem i nie pojadę do Stambułu na halowe mistrzostwa Europy – powiedziała Natalia Kaczmarek.

Na zimne dmucha również Justyna Święty-Ersetic, która w niedzielę uzyskała najlepszy wynik w tym sezonie (51.91) i zdobyła brązowy medal halowych Mistrzostw Polski. Przegrała tylko z Natalią Kaczmarek i Anną Kiełbasińską. Po tym starcie dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich z Tokio poinformowała, że zakończyła sezon występów pod dachem.

– Ja cieszę się, że jestem zdrowa. Z jednej strony chciałabym wystartować w Stambule, ale nie chcę przedobrzyć i wejść do sezonu letniego w pełnym zdrowiu – podkreśliła Justyna Święty-Ersetic w rozmowie z Michałem Kozłowskim prowadzącym kanał „Za linią mety”.

Tytułu halowego mistrza Europy na 800 m na pewno nie obroni Patryk Dobek. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Tokio miał minimum na podstawie bardzo dobrego wyniku z ubiegłego roku, ale w tym sezonie nie zdołał dojść do wysokiej dyspozycji. Jak poinformował Tomasz Spodenkiewicz na profilu Athletic News na Twitterze podobne było tło decyzji o wycofaniu się z ze startu w Stambule 400-metrowca Karola Zalewskiego.

Z występów w sezonie halowym wcześniej zrezygnowały Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik czy Kornelia Lesiewicz. Wszystkie koncentrują się na startach na otwartym stadionie.

Skład reprezentacji Polski na HME w Stambule

Kobiety:

1. Martyna Kotwiła – 60 m
2. Magdalena Stefanowicz – 60 m
3. Ewa Swoboda – 60 m
4. Anna Kiełbasińska – 400 m, sztafeta 4 x 400 m
5. Margarita Koczanowa – 800 m
6. Angelika Sarna – 800 m
7. Sofia Ennaoui – 1500 m
8. Weronika Lizakowska – 1500 m
9. Weronika Nagięć – 60 m ppł
10. Adrianna Laskowska – trójskok
11. Adrianna Sułek – pięciobój
12. Aleksandra Formella – sztafeta 4 x 400 m
13. Aleksandra Gaworska – sztafeta 4 x 400 m
14. Anna Pałys sztafeta – 4 x 400 m
15. Marika Popowicz-Drapała – sztafeta 4 x 400 m
16. Alicja Wrona-Kutrzepa – sztafeta 4 x 400 m

Mężczyźni:

1. Dominik Kopeć – 60 m
2. Jakub Lempach – 60 m
3. Kajetan Duszyński – 400 m
4.  Mateusz Borkowski – 800 m
5.  Michał Rozmys – 1500 m
6.  Damian Czykier – 60 m ppł
7.  Krzysztof Kiljan – 60 m ppł
8.  Jakub Szymański – 60 m ppł
9.  Norbert Kobielski – skok wzwyż
10. Piotr Lisek – skok o tyczce
11. Konrad Bukowiecki – pchnięcie kulą
12. Michał Haratyk – pchnięcie kulą

Źródło: PZLA, Atheltic News, red

fot. w nagłówku Mardetanha, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons (cropped)