Sofia Ennaoui pobiła rekord Polski sprzed 20 lat

Sofia Ennaoui świetnie spisała się na lekkoatletycznym mityngu w Birmingham z cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. Polka z czasem 2:35.69 pobiła 20-letni halowy rekord kraju na dystansie 1000 m. W swojej serii zajęła trzecie miejsce. Bardzo dobry występ w biegu na 3000 m zaliczyła również Martyna Galant.

Waleczna Ennaoui

Cała uwaga mediów i kibiców w hali w Birmingham była skupiona na Brytyjce Laurze Muir, która przed własną publicznością chciała pobić najlepszy wynik w historii światowej lekkiej atletyki na 1000 m (2:30.94), który w 1999 roku ustanowiła Maria de Lurdes Mutola z Mozambiku.

Polka od początku nie odpuszczała i trzymała się w grupie pościgowej za liderką. Na ostatniej prostej była druga, ale ostatecznie minimalnie wyprzedziła ją jeszcze Rumunka Claudia Bobocea. Ostatecznie Sofia Ennaoui była trzecia z czasem 2:35.69 i o ponad sekundę poprawiła halowy rekord Polski Lidii Chojeckiej z 2003 roku (2:36.97 w Liévin).

Wysoka forma zaprezentowana w Wielkiej Brytanii przez wicemistrzynię Europy na 1500 m to dobry prognostyk przed halowymi mistrzostwami Starego Kontynentu, które odbędą się w Stambule w dniach 2-5 marca.

Tempa na rekord świata nie wytrzymała Muir, która wygrała z czasem 2:34.53.

Szybka Galant

Bardzo udanie w Birmingham startowała również Martyna Galant. W rywalizacji na dystansie 3000 metrów uplasowała się na szóstym miejscu z rekordem życiowym – 8:43.08.

To wynik lepszy od wskaźnika na halowe mistrzostwa Europy (okres zdobywania minimów zakończył się kilka dni temu) i drugi rezultat w historii polskiej halowej lekkoatletyki. Pod dachem ten dystans szybciej pokonała tylko Lidia Chojecka w 2002 roku.

Zawody w Birmingham wygrała Gudaf Tsegay, której do pobicia rekordu świata zabrakło 0.09 sekundy. Etiopka osiągnęła wynik 8:16.69.