Tak wygląda trasa 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego

Organizatorzy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego przedstawili trasę biegu głównego oraz towarzyszącego mu New Balance Biegu na Piątkę. Uczestnicy pobiegną znaną z poprzednich edycji, malowniczą trasą wiodącą przez serce stolicy, ale po drodze czekać będzie na nich kilka nowości.

17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego wystartuje 26 marca o 11:00. Godzinę wcześniej na stołeczne ulice ruszą uczestnicy New Balance Biegu na Piątkę.

Wydarzenie zapowiada się jako powrót do wydarzeń z ponad 10-tysięczną frekwencją. Na około miesiąc przed imprezą na liście startowej jest już ponad 8 tysięcy osób, w tym półtora tysiąca zgłoszonych uczestników biegu na 5 km.

Nowa-stara trasa półmaratonu. Którędy do mety?

Trasa 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego będzie pokrywać się z trasą, którą wiodły wcześniejsze edycje. Zarówno start półmaratonu, jak i biegu na dystansie pięciu kilometrów zlokalizowane będą jak zwykle przy ulicy Konwiktorskiej.

– To tu biegacze wspólnie odśpiewają „Sen o Warszawie”, który uświetnia start największego Półmaratonu w Polsce. Spektakularna meta, również zgodnie z tradycją, znajdzie się na Wisłostradzie. Nie zabraknie jednak kilku nowości w przebiegu całego dystansu. Co nowego? Tak daleko na północ na Półmaratonie jeszcze nigdy nie biegliśmy – mówi Magda Skrocka, dyrektor komunikacji Fundacji „Maraton Warszawski”.

Po starcie z Nowego Miasta uczestnicy półmaratonu pobiegną na północ przez Plac Inwalidów aż za Plac Wilsona. Ulicą Adama  Mickiewicza ruszą w kierunku Starych Bielan. Chwila oddechu czekać biegaczy będzie na zbiegu na 6 kilometrze. Potem trasa zahaczy o jedno z ulubionych miejsc biegaczy w tej części Warszawy, czyli Park Kępa Potocka, a następnie szeroką i prostą Wisłostradą zawodnicy pomkną wzdłuż Wisły.

Po drodze biegacze będą mijać okazały budynek Komitetu Olimpijskiego. Kawałek dalej – na wysokości dziesiątego kilometra miną mury Cytadeli, twierdzy zbudowanej po stłumieniu powstania listopadowego.

Potem uczestników czeka kręty wbieg na Most Gdański, którym przedostaną się na praską stronę Warszawy. Nabrać prędkości będzie można na zbiegu z wiaduktu. Piętnasty kilometr biegu przypada na okolice ZOO. Kolejny wart uwagi obiekt to Stadion Narodowy, który ujrzą biegacze 17 km zanim udadzą się na jeden z najpiękniejszych mostów stolicy – Świętokrzyski. To właśnie z niego rozpościera się wyjątkowy widok na wieżowce śródmieścia, Syrenkę Warszawską i bulwary oraz zabudowę Starego Miasta.

Tu już biegacze będą mogli zacząć myśleć o finiszu. Po pokonaniu ul. Browarnej i Karowej znów pojawią się na Wisłostradzie, gdzie czekać ich będzie finisz na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

– Jako biegacz cieszę się, że trasa 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego jest szybka i sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Urozmaicona i malownicza trasa, wiodąca przez najciekawsze zakątki Warszawy, na pewno doda jeszcze więcej radości z biegu i będzie interesująca zarówno dla biegaczy, jak i kibiców – mówi Tomasz Zyśko, ultramaratończyk, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Nationale-Nederlanden, które jest sponsorem tytularnym biegów organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski” .

„Piątka” na start

Trwa rejestracja na bieg towarzyszący – New Balance Bieg Na Piątkę, który wystartuje godzinę przed dłuższym dystansem, o 10:00. To doskonała okazja dla wszystkich miłośników biegania, którzy tym razem nie planują mierzyć się z dystansem półmaratonu, ale chcą poczuć atmosferę wielkiego wydarzenia lub mają ambicję na naprawdę szybkie ściganie. Poznaliśmy również trasę tego biegu.

Trasa „piątki” po starcie skręca w prawo i wiedzie wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza aż do Placu Wilsona, następnie nastąpi długi zbieg ulicą Zygmunta Krasińskiego. Dla szybszych zawodników zbieg to doskonała okazja, aby nabrać prędkości przed ostatnią długą prostą. Dla tych mniej zaawansowanych, to szansa na złapanie oddechu. Na koniec – długa prosta do mety i wspólnego z dystansem głównym Miasteczka Biegacza.

Nawet mniej doświadczeni biegacze nie będą mieli problemów z pokonaniem trasy. Pętla biegu wytyczona jest tak, aby sprzyjać życiówkom i komfortowemu bieganiu w stolicy. To wszystko oczywiście przy wyłączonym ruchu samochodowym i dopingu kibiców na całej długości trasy – zachęcają organizatorzy.

Wiosna wystartuje w Warszawie! Imienny numer startowy tylko do 24 lutego

Zapisy na 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski prowadzone są na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com. Tylko do piątku, 24 lutego obowiązywać będzie aktualna, niższa opłata startowa za udział w biegu głównym. Osoby, które już wypełniły formularz rejestracyjny na stronie, ale nie opłaciły pakietu, również zostaną objęte zmianą kwot. Warto skorzystać z niższych cen.

Dodatkowym benefitem wynikającym z zapisu w najbliższych dniach jest imienny numer startowy. Biegacze, którzy zarejestrują i opłacą swój start w półmaratonie do 24 lutego mają gwarancję uzyskania numeru startowego z własnym imieniem. To miła pamiątka z imprezy biegowej. Rejestracje, które wykonane zostaną po tym terminie, nie będą miały dodatkowego nadruku w postaci imienia.

– Dołącz do grona biegaczy, którzy 26 marca przywitają wiosnę w najlepszy możliwy sposób. Przeżyj biegową przygodę w stolicy Polski i spełnij swoje marzenie. Nie będzie lepszej okazji na rozpoczęcie sezonu – wiosna startuje w Warszawie! – kończą organizatorzy.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

Fot. Sportografia.pl