Pokaz kobiecej siły na 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim

Etiopka Aminet Ahmed i Kenijczyk Abraham Kasongwor Akopesha zwyciężyli w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. Aż pięć pierwszych zawodniczek na mecie cieszyło się z wyników lepszych niż dotychczasowy rekord imprezy. Łącznie w półmaratonie oraz w New Balance Biegu na Piątkę wzięło udział ponad 13 tysięcy uczestników!

W przedstartowych zapowiedziach organizatorzy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego otwarcie mówili, że chcieliby zobaczyć na mecie pierwszego zawodnika przed upływem 60 minut, co oznaczałoby poprawę wynoszącego od ubiegłego roku 1:00:30 rekordu imprezy. Kobiety gdzieś zeszły na drugi plan, a tymczasem okazało się, że to właśnie one na warszawskich ulicach wystąpiły dzisiaj w pierwszoplanowych rolach.

Niesamowity bieg kobiet

Mimo porywistego wiatru przedstawicielki kobiecej elity pobiegły bardzo mocno, na co wskazują międzyczasy. Pierwsze 5 km prowadząca grupa złożona z czterech Etiopek i trzech Kenijek pokonała w 16:03-16:05, a na 10 km liderki zameldowały się z czasem 32:02. Na 15 km ramię w ramię biegły już tylko trzy zawodniczki, które uzyskały dokładnie taki sam międzyczas 47:49.

Na ostatnich kilometrach niepodzielnie dominowała 23-letnia Etiopka Aminet Ahmed, która ostatecznie jako pierwsza przekroczyła linię mety ze świetnym wynikiem 1:07:08, lepszym aż o minutę i 47 sekund dotychczasowego rekordu imprezy. Średnie tempo, w jakim pokonała dystans 21,097 km wyniosło 3:11 min/km. Rezultat 1:07:08 to siedemnasty najlepszy tegoroczny wynik w półmaratonie na świecie według list World Athletics i oczywiście nowy rekord życiowy mlodej Etiopki.

Drugie miejsce zajęła Veronicah Njeri Maina z Kenii (01:07:22), a jako trzecia finiszowała Fantu Shugi Gelasa z Etiopii (01:07:58).  Ustanowiony przed rokiem rekord imprezy (1:08:55) pobiły jeszcze Tegest Ayalew Ymer z Etiopii (01:08:06) oraz Shamilah Tekaa Kipsiror z Kenii (01:08:18). Najszybsza z Polek, Iwona Bernardelli (01:16:03) zajęła dziewiąte miejsce.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Kenijczyk Abraham Kasongwor Akopesha, który wygrał półmaraton z czasem 01:00:55. Tuż za nim na metę wpadł Kiros Ashenafi Gebru z Etiopii (01:00:58), a podium uzupełnił Musa Mitei z Kenii (01:01:00). Najlepszy z Polaków był Mateusz Kaczor, który z wynikiem 01:05:16 zajął odległe osiemnaste miejsce.

Po raz kolejny Półmaratonowi Warszawskiemu towarzyszył New Balance Bieg na Piątkę. Wśród panów tryumfował Sebastian Nowicki, z czasem 14:22. Najszybszą panią okazała się Monika Dubiella z wynikiem 16:27.

Półmaraton Warszawski znów jest wielki

Do mety 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego dotarło dokładnie 10 004 zawodników. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zawody ukończyło o 2657 więcej osób. To najwyższa frekwencja w Warszawie od 2019 roku. Rekordowo wielu uczestników zgromadził również New Balance Bieg Na Piątkę. Do jego mety dotarło 3037 zawodników, o tysiąc więcej niż przed rokiem. W sumie w warszawskim święcie biegania wzięło dzisiaj udział aż ponad 13 tysięcy uczestników.

– Powrót ponad dziesięciotysięcznych biegów napawa optymizmem. Bieganie w dużych wielkich sportowych to okazja do świętowania swojej pasji w naprawdę wyjątkowy sposób – komentują organizatorzy.

Pobiegli dobrze!

Uczestnicy półmaratonu i biegu towarzyszącego mogli zapisywać się na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz mógł wspomóc jedną – wybraną spośród dziewięciu organizacji dobroczynnych. Wszyscy, którzy zebrali kwotę minimalną, otrzymali w prezencie pakiet startowy oraz wyjątkowy, pomarańczowy numer z logiem wybranej fundacji. W tym roku z unikatowym numerem startowym na trasę półmaratonu wyruszyło dokładnie 777 osób, zaś na trasę “piątki” – 151!

– Tylko do tej pory w ramach akcji #BiegamDobrze przy marcowym wydarzeniu, udało się zebrać już blisko pół miliona złotych, a od początku jej istnienia, czyli od 2015 roku  – 7 milionów! Zbiórki tej edycji trwają jeszcze do 5 kwietnia. W słusznej sprawie biegnie się lżej – podkreśla Fundacja „Maraton Warszawski.”

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”