Joanna Jóźwik zakończyła karierę. Będzie pracować w mediach

Joanna Jóźwik, halowa rekordzistka Polski w biegu na 800 m i jedna z najlepszych biegaczek średniodystansowych w historii polskiej lekkiej atletyki ogłosiła dzisiaj, że kończy sportową karierę. Okazuje się, że utytułowana lekkoatletka ma już sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość.

Szczęśliwa, dumna i wdzięczna

Największym sukcesem w karierze 32-letniej Joanny Jóźwik był występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. W finałowym biegu na 800 m uzyskała rekord życiowy 1:57.37 i zajęła piąte miejsce. To trzeci wynik w polskich tabelach wszech czasów. Do Jóźwik od 2017 roku należy halowy rekord Polski na 800 m wynoszący 1:59.29.

Na koncie urodzonej w Wałbrzychu zawodniczki jest również brązowy medal mistrzostw Europy w 2014 roku oraz brąz i srebro halowych mistrzostw Starego Kontynentu wywalczone w latach 2015 i 2021. Dwa lata temu na Stadionie Śląskim w Chorzowie wspólnie z Patrykiem Dobkiem zdobyła również złoty medal w sztafecie mieszanej 2×2 x 400 m na zawodach World Relays.

W trakcie kariery chętnie angażowała się w imprezy popularyzujące sport wśród amatorów. Była m.in. ambasadorką cyklu lekkich i atletycznych mityngów 1 MILA, które odbywają się w Warszawie i Poznaniu.

– Sport mnie ukształtował, dostarczył wiele emocji nie z tej ziemi, wrażeń, których nie zapomnę do końca życia. Nie da się nawet opisać tego, jak to jest stanąć na starcie finału Igrzysk Olimpijskich i walczyć o medal najważniejszej sportowej imprezy świata. Jestem szczęśliwa, dumna i wdzięczna, że mogłam to przeżyć. To i wiele, wiele innych ekscytujących chwil – napisała Joanna Jóźwik w mediach społecznościowych. – Czas teraz przełożyć całą naukę na kolejne działania. Decyzję o zakończeniu kariery było piekielnie trudno podjąć… bo jak można zostawić coś, co kocha się nad życie? Przeciągałam ją, wahałam się… jednak życie jest za krótkie na takie rozterki i trzeba działać – dodała.

W maju 2022 roku Joanna Jóźwik była gościem Damiana Bąbola w szesnastym odcinku „Biegowych Podcastów”.

Słuchaj podcastu:

Kierunek: media

Joanna Jóźwik poinformowała, że dołączyła do zespołu portalu bieganie.pl, gdzie pracuje jako dyrektorka kreatywna. W ramach tej współpracy prowadzić będzie kobiece podcasty. Poza tym zarejestrowała fundację  JJRUN, za pośrednictwem której zamierza realizować działania ogólnopolskie.

red

fot. 1MILA