Białystok zaprasza na PKO Nocny Bieg na 5. Pakiety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki

Już ponad 1000 osób jest na liście startowej PKO Nocnego Biegu na 5, który wystartuje w Białymstoku w sobotę, 13 maja. Zawodnicy wyruszą na szybką trasę w centrum miasta o godzinie 21:00. Zawody można potraktować jako docelowe lub jako przetarcie przed niedzielnym półmaratonem. Organizatorzy udostępnili właśnie na „piątkę” dodatkową pulę miejsc. 

Weekend z PKO Białystok Półmaratonem to nie tylko bieg na dystansie 21,0975 km, ale także kilka innych, tzw. biegów towarzyszących. Najważniejszym, przynajmniej pod względem sportowym, z nich jest PKO Nocny Bieg na 5 km. W tym roku odbędzie się on ponownie w nocnej formule, na dodatek dzień przed startem półmaratonu. Stwarza to wiele ciekawych możliwości dla uczestników.

Bieganie po rekordy…

Dystans 5 km jest lubiany przez wielu biegaczy ze względu na to, że nie jest tak wyczerpujący dla organizmu jak dłuższe biegi, można na nim dość często startować i ścigać się na maksimum swoich możliwości, a i tak potrafi solidnie zmęczyć. Wiele osób traktuje piątkę jako główny cel startów i właśnie w Białymstoku będą mieli okazję sprawdzić się na tym dystansie.

Dlaczego akurat PKO Nocny Bieg na 5? Wypada w idealnym terminie – samym środku wiosennego sezonu biegowego, trasa jest szybka i posiada atest PZLA, a do tego bieg rozgrywany jest w niesamowitej, nocnej atmosferze.

fot. Krzysztof Karpiński

Podobnie jak w biegu głównym start i meta zlokalizowane będą w samym sercu miasta. Wystartujemy z okolic Pałacu Branickich, a finiszować będziemy przy Ratuszu na Rynku Kościuszki. Trasa poprowadzona została szerokimi ulicami, aby każdy biegacz miał odpowiednią przestrzeń dla siebie. Ci, którzy ścigają się o każdą sekundę, na pewno docenią bardzo długie proste, gdzie po prostu można skupić się na mocnym, równym tempie. Jestem przekonany, że takie warunki będą sprzyjać osiąganiu wymarzonych czasów – powiedział Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”.

… i dla widoków!

Lokalizacja trasy w samym centrum miasta oznacza, że nawet krótszy z zaplanowanych na 13-14 maja w Białymstoku biegów będzie miał wiele walorów turystycznych. Zwłaszcza, że bieg wystartuje o godz. 21:00, co sprawia, że okolice trasy zyskają dodatkowy klimat, m.in. dzięki miejskiemu oświetleniu.

Start w kultowym dla Białegostoku miejscu i meta na urokliwym rynku. Atrakcyjna i dogodna trasa, a do tego efekty świetlne, gorący doping kibiców i dobra muzyka. PKO Nocny Bieg na 5 to będzie naprawdę dobra zabawa. Jestem przekonany, że atmosfera tego biegu będzie tak świetna, że zawodnicy będą żałowali, że to tylko 5 km – powiedział Kuczyński.

fot. Krzysztof Karpiński

– W tym roku tak zaplanowaliśmy weekend PKO Białystok Półmaratonu, by bieg na dystansie 5 km odbywał się innego dnia, co da szansę niektórym biegaczkom i biegaczom wystartować zarówno na piątkę jak i w półmaratonie. Wiem, że nie brakowało wśród uczestników poprzednich edycji śmiałków, którzy za wszelką cenę chcieli wziąć udział w obu biegach. Nawet ci, którym zależy na jak najlepszym czasie na dłuższym dystansie mogą potraktować PKO Nocny Bieg na 5 jako rozruch. Limit czasu wynoszący 50 minut pozwala pokonać całą trasę wręcz marszem – dodał prezes Fundacji „Białystok Biega.”

Atrakcyjny pakiet i medal

O tym, że PKO Nocny Bieg na 5 to nie tylko bieg towarzyszący półmaratonowi, ale wręcz równorzędna impreza, świadczy poziom jego organizacji i zaangażowania organizatorów w przygotowanie tej rywalizacji. W pakiecie premium można znaleźć taką samą koszulkę techniczną AdRunaLine z pięknym kwiatowym wzorem, jak w przypadku dłuższego dystansu. Co więcej, w tym roku po raz pierwszy medale na mecie biegu na dystansie 5 km i półmaratonu będą się różniły. Zgodnie z tradycją imprezy, na medalach znajdzie się kolejna rzeźba z Ogrodów Branickich.

Tym razem szyje uczestników naszych biegów ozdobi Adonis, który dołączy do Kalisto, Flory, Bachusa, Diany, Aketona, Apollo i Wenus – czyli rzeźb przedstawionych w poprzednich latach. Jednak o ile w półmaratonie na mecie zawodnicy otrzymają medal w kolorze antycznego złota, o tyle finiszerzy piątki otrzymają krążki w kolorze antycznego srebra. Zależało nam na tym, by uczestnicy, którzy zdecydują się wystartować na obu dystansach nie dostali dwóch identycznych medali – podsumował Grzegorz Kuczyński.

Weekend pełen atrakcji

W dniach 13-14 maja stolica Podlasia będzie prawdopodobnie najbardziej rozbieganym miastem w Polsce. Na uczestników czeka bowiem nie tylko PKO Nocny Bieg na 5 oraz jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton, ale również tradycyjny Bieg Śniadaniowy w sobotę rano oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Oczywiście imprezie towarzyszyć będą liczne dodatkowe atrakcje, stoiska partnerskie i atrakcje w ramach Sport EXPO.

Źródło: Fundacja „Białystok Biega”

fot. w nagłówku Krzysztof Karpiński