Jakie suplementy dla biegacza?

Bieganie długich dystansów, takich jak maratony czy ultra, wymaga nie tylko siły fizycznej, ale także właściwej strategii żywieniowej. Suplementacja może pomóc w uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych i zwiększeniu wydolności podczas treningów oraz zawodów. Z tego artykułu dowiesz się, jakie suplementy mogą być korzystne dla biegaczy długodystansowych.

Suplementy dla biegaczy to preparaty, które mają na celu uzupełnić niedobory żywieniowe oraz wspomóc osiągnięcie i utrzymanie optymalnej wydolności sportowej. Są to substancje w postaci żeli energetycznychbatonów, tabletek, kapsułek, proszków lub płynów, które zawierają składniki odżywcze, witaminy, minerały, aminokwasy i inne substancje odżywcze.

Po co biegaczowi suplementy?

Suplementacja odgrywa ważną rolę w bieganiu, zwłaszcza w przypadku długotrwałych i intensywnych treningów lub zawodów. Odpowiednie odżywki mogą pomóc w zwiększeniu wydolności, zmniejszeniu ryzyka urazów, poprawie regeneracji mięśni i ogólnego zdrowia. Często biegacze przypominają sobie o suplementacji bezpośrednio przed zawodami, gdy zaopatrują się w żele energetyczne. Tymczasem powinien być to tylko jeden z elementów całej strategii żywieniowej obejmującej wsparcie diety w całym okresie przygotowań, w trakcie startu, a także po jego zakończeniu.

Poniżej przedstawiamy źródła suplementów, które odgrywają szczególną rolę zaspokajaniu potrzeb biegaczy.

1. Węglowodany

Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla organizmu podczas biegania. Przetwarzane są w glukozę, która jest następnie magazynowana w mięśniach jako glikogen. Podczas biegu organizm wykorzystuje go jako źródło energii. Jednak mięśnie mają ograniczoną ilość glikogenu, a bieganie długich dystansów może prowadzić do wyczerpania jego zapasów, co prowadzi do zmęczenia i spadku wydolności.

Podczas maratonu, triathlonu czy zawody ultra należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Konsumpcja węglowodanów jest zalecana dla intensywnych wysiłków przekraczających 90 minut pracy. Ich źródła powinny być lekkostrawne oraz łatwe do przyswojenia w trakcie ruchu. Rekomendowane spożycie to 30-90 g węglowodanów na każdą godzinę wysiłku fizycznego.

Suplementacja węglowodanami przed i w trakcie biegu może pomóc w uzupełnieniu zapasów glikogenu i zwiększeniu wydolności podczas biegu. Przykładowym produktem, który można stosować jest żel energetyczny dla sportowców z kofeiną Vitargo® Liquid Energy, który jest bogatym źródłem potasu i magnezu. Jego zaletą jest konsystencja żelu, która powoduje, że nie wymaga popijania. Ciekawą propozycją jest także oblany mleczną czekoladą baton Vitarade® Endurance Bar zawierający różne formy węglowodanów, w tym Vitargo® oraz orzeszki ziemne.

Węglowodany można przyjmować również w formie łatwo rozpuszczalnego proszku Vitarade® opartego o Vitargo®. Jest to suplement, który został wzbogacony o Enduracarb – opatentowane źródło glukozy oraz Aquamin S, czyli minerały pozyskiwane z alg morskich.

 2. Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA) to grupa trzech aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny. BCAA są uważane za aminokwasy egzogenne, co oznacza, że organizm nie jest w stanie ich syntetyzować i muszą być dostarczane z dietą lub suplementacją. BCAA mogą pomóc w poprawie regeneracji mięśni i zmniejszeniu ryzyka urazów, co jest szczególnie ważne w biegach długich, gdzie organizm jest narażony na duże obciążenie mięśni.

3. Kofeina

Kofeina może pomóc w zwiększeniu wydolności podczas biegu i zmniejszeniu zmęczenia. Badania wykazały, że suplementacja kofeiną przed zawodami długodystansowymi może poprawić czas przebiegnięcia dystansu oraz zwiększyć wydolność w trakcie biegu. Kofeina może również pomóc w zwiększeniu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w organizmie, co z kolei prowadzi do zwiększenia wykorzystania tłuszczu jako źródła energii podczas biegu.

4. Elektrolity

Podczas biegania organizm traci elektrolity, takie jak sód, potas i magnez, co może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych. Suplementacja elektrolitami może pomóc w uzupełnieniu tych niedoborów i poprawie wydolności podczas biegu. Produkty zawierające elektrolity to na przykład napoje izotoniczne lub tabletki.

5. Witaminy i minerały

Suplementacja witaminami i minerałami, takimi jak witamina D i C oraz żelazo, może pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego i zapobieganiu niedoborom mikroelementów. To również sposób na zmniejszeniu ryzyka chorób, które mogą wybijać biegaczy z rytmu treningowego.

Należy oczywiście pamiętać, że suplementacja powinna być zawsze uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety i nie powinna zastępować zdrowych nawyków żywieniowych. Poza tym rekomendujemy wcześniej przetestować w warunkach treningowych strategie żywieniowe planowane na zawodach docelowych.

Vitarade żyje sportem

Na rynku działa wielu producentów suplementów, ale warto postawić na takiego, który dobrze rozumie potrzeby biegaczy i angażuje się w wydarzenia sportowe. Taką godną zaufania marką jest Vitarade®, partner największych w kraju imprez biegowych, kolarskich i triathlonowych.

W tym roku Vitarade® wspiera m.in. Runmageddon, największy w Polsce cykl biegów przeszkodowych, których uczestnicy przekraczają własne bariery fizyczne i psychiczne. Podczas każdej imprezy producent odżywek ufunduje nagrody o wartości 3000 tysięcy złotych dla zwycięzców w kategoriach Elite mężczyzn i kobiet. Zawodnicy otrzymają także specjalne, dedykowane kody rabatowe do wykorzystania w sklepie internetowym.

Vitarade® będzie można spotkać również na imprezach z cyklu ORLEN Lang Team Race, które odbędą się w Bieszczadach – w Armałowie i Bytowie. Marka przekaże 1,5 tysiąca pakietów startowych o wartości ponad 30 tysięcy złotych, w tym batony Carborade® i Vitarade® oraz żele i saszetki Vitarade®. Oprócz tego ufunduje prawie 200 pakietów nagród o łącznej wartości ponad 46 tysięcy złotych oraz odzież dla obsługi imprezy.

Poza tym na mapie imprez wspieranych przez Vitargo® jest również Tour de Pologne Amatorów w Karpaczu. Uczestnicy zawodów otrzymają pakiety startowe, w których znajdą się m.in. batony Carborade® i Vitarade®, a także żele oraz saszetki Vitarade®. Dodatkowo marka przygotuje 50 pakietów nagród o łącznej wartości prawie 12 tysięcy złotych i zapewni ubrania dla obsługi imprezy.

artykuł sponsorowany