Poland Business Run poszukuje beneficjentów

Dobre wiadomości dla osób z niepełnosprawnością ruchową, po amputacji i po mastektomii. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej edycji charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Do fundacji organizującej bieg mogą zgłaszać się potrzebujący dofinansowania do zakupu protez kończyn, sprzętu medycznego lub rehabilitacji. W ubiegłym roku takie wsparcie otrzymało aż 137 osób z całej Polski.

Realna pomoc

Fundacja Poland Business Run od początku swojego istnienia skupia się na pomocy osobom z dysfunkcjami narządów ruchu, m.in. po amputacji. A tych wbrew pozorom jest w Polsce niemało, co potwierdzają dostępne dane. W 2021 r. w naszym kraju wykonano prawie 11,5 tysiąca amputacji kończyn. Lekarze alarmują, że zwiększa się liczba amputacji poniżej kolana z powodu powikłań cukrzycy. W 2020 r. było ich aż 7,3 tys. Jednocześnie koszty protez to wydatek od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

– Biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce, mało kogo stać dziś na protezę. A to nie koniec, bo sprzęt trzeba jeszcze serwisować i co kilka lat wymieniać niektóre elementy. Niezbędna jest też pomoc psychologiczna oraz specjalistyczna rehabilitacja, przygotowanie do oprotezowania, a następnie nauka chodu. Pacjenci z niepełnosprawnościami potrzebują też wózków aktywnych i innych sprzętów. W takich sytuacjach pomaga nasza fundacja – tłumaczy Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Rehabilitacja po mastektomii

Drugą grupą, którą wspiera organizacja, są osoby po mastektomii. Liczba wniosków o pomoc rośnie, bo rak piersi jest aktualnie najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Według danych w 2020 r. liczba zachorowań przekroczyła 24 000 przypadków. To wzrost o 10 000 w ciągu 20 lat. W ubiegłym roku Fundacja Poland Business Run dofinansowała turnusy kompleksowej rehabilitacji dla 44 kobiet po mastektomii, podczas których oprócz fizjoterapii zapewniono im wsparcie psychologa czy dietetyka.

By zebrać środki niezbędne do pomocy swoim podopiecznym, Fundacja organizuje we wrześniu charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run. Od początku istnienia projektu pomoc otrzymało ponad 800 osób. Również w tym roku, 3 września, pracownicy firm i korporacji wystartują, by wesprzeć potrzebujących.

Kto może otrzymać dofinansowanie w ramach Poland Business Run 2023?

– Do składania wniosków zachęcamy osoby z całej Polski. Aby zostać beneficjentem, wystarczy wypełnić i wysłać wniosek. Można to zrobić poprzez formularz online lub tradycyjnie pocztą. Komplet dokumentów wraz z załącznikami jest dostępny na stronie www.polandbusinessrun.pl w zakładce Dla Beneficjentów. Wszystkie wnioski rozpatrzy komisja powołana przez zarząd, w pierwszej kolejności kierując pomoc do osób najbardziej potrzebujących – tłumaczy Klaudia Kaniewska z Działu Wsparcia Fundacji.

Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinanansowania do protez, wózków, sprzętu medycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Fundacja dofinansowuje m.in. specjalne tygodniowe turnusy rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie, ośrodku specjalizującym się w kompleksowej pomocy osobom po amputacji i mastektomii.

Źródło: Poland Business Run