Silna obsada sobotnich PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m

Dokładnie 120 zawodniczek i zawodników z obrończynią tytułu Aleksandrą Lisowską na czele zgłoszono do sobotnich mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów w Olkuszu. – Ta impreza jest prawdziwym świętem całego środowiska biegowego – mówi Bogusław Mamiński, przewodniczący Komisji ds. Biegów Długich Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kolejny rok z rzędu mistrzostwa kraju gromadzą na starcie bardzo liczne grono „długasów”.

Ponownie do mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów zgłosiło się ponad 100 zawodniczek i zawodników. To pokazuje niesłabnącą popularność tych zawodów. Co roku rozgrywanych jest kilka serii. Startuje nie tylko krajowa czołówka, ale też zawodnicy reprezentujący nieco słabszy poziom. Mając licencję mogą sprawdzić swoją biegową formę na mistrzostwach Polski. To sprawia, że ta impreza jest prawdziwym świętem całego środowiska biegowego – mówi Bogusław Mamiński, szef komisji PZLA ds. biegów długich.

Jacy faworyci do medalu?

Wśród mężczyzn na starcie zabraknie Krystiana Zalewskiego, który triumfował w czterech ostatnich edycjach mistrzostw w biegu na 10 000 metrów.

W tej sytuacji wśród faworytów można wymienić m.in. Tomasza Grycko, który jest jedynym zawodnikiem wśród zgłoszonych legitymującym się rekordem życiowym poniżej 29 minut. Zwycięstwo jest też w zasięgu Mateusza Kaczora, ale do głosu dochodzą inni młodzi zawodnicy. Po udanym debiucie na dystansie 10 000 metrów ochotę na kolejny dobry, szybki bieg ma z pewnością Konrad Pogorzelski – analizuje Łukasz Panfil, ceniony dziennikarz biegowy i spiker.

Obrończynią tytułu w rywalizacji kobiet jest Aleksandra Lisowska.

Jeśli zawodniczka dojdzie do siebie po udanym starcie w maratonie w Rotterdamie i zdecyduje się ostatecznie na start w Olkuszu to będzie na pewno jedną z kandydatek do złota. Poważne argumenty do walki o tytuł mają także Beata Topka i Monika Jackiewicz. Aspirować do miejsc na podium mogą też Paulina Kaczyńska i Patrycja Kapała, ale jest też grono młodych zawodników z Natalią Bielak oraz Julią Koralewską na czele – mówi Panfil.

Listy startowe mistrzostw dostępne są pod tym adresem.

Przyjdź i kibicuj

Początek zawodów na stadionie w Olkuszu w sobotę, 22 kwietnia o godzinie 14:45. Najmocniejsze serie mistrzostw zaplanowano na 17:45 (kobiety) i 18:35 (mężczyźni). Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

Polski Związek Lekkiej Atletyki wspiera, jako generalny sponsor, Polski Koncern Naftowy ORLEN.

Źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki, red