Finisz zapisów na Plum Ekiden w Białymstoku. Miejsca szybko znikają

Jedynie do wtorku, 30 maja potrwają zapisy elektroniczne na sztafetę maratońską Plum Ekiden 2023. To oznacza, że impreza dla biegowych zespołów, która odbędzie się w Białymstoku w weekend 3-4 czerwca jest już za pasem. Kto jeszcze nie zdążył zarejestrować swojej drużyny, powinien szybko wysłać zgłoszenie. Miejsc na liście startowej jest coraz mniej.

Plum Ekiden 2023 odbędzie się 4 czerwca w Białymstoku. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to rywalizacja sztafet, które łącznie do pokonania będą miały maraton. Zgodnie z formułą Ekidenu, drużyny składają się z sześciu biegaczy, z których pierwszy pokonuje 7,195 km, następnie dwie osoby biegną 10 km, a ostatni trzej członkowie zespołu mają zmiany 5-kilometrowe.

Warto jednak podkreślić, że to niejedyna formuła zespołowej rywalizacji biegowej, jaką na weekend 3-4 czerwca przygotowała Fundacja Białystok Biega.

Dzieciaki na start

Biegowe emocje w stolicy Podlasia rozpoczną się już w sobotę 3 czerwca, a to za sprawą biegów dzieci. Będą one startować w 4-osobowych zespołach. Na najmłodszych uczestników w wieku 2-4 lat, czeka sztafeta 4×100 m. Chociaż nie zostało to wprost ujęte w regulaminie, organizatorzy dopuszczają w tej konkurencji nawet spontaniczne raczkowanie. Starsze dzieci w wieku od 5 do 14 lat będą natomiast rywalizować w sztafecie 4×400 m.

Jak informują organizatorzy, na liście startowej biegów dziecięcych jest już 200 sztafet, co oznacza, że zarejestrować może się jeszcze tylko maksymalnie 30 drużyn.

Sześcioosobowe i czterosobowe zespoły

W niedzielę 4 czerwca do rywalizacji przystąpią natomiast dorośli (oraz młodzież w wieku od 12 lat pod warunkiem pisemnej zgody rodzica/opiekuna). Główną formułą rywalizacji jest tytułowy dla imprezy Ekiden, czyli sztafeta maratońska. Ponieważ nie zawsze łatwo jest znaleźć aż sześciu osób do sztafety maratońskiej, a także, że wiele osób mniej chętnie decyduje się na pokonanie zmiany 10-kilometrowej, organizatorzy przygotowali również drugą formułę. Jest to sztafeta, w której każdy z czterech członków zespołu ma do pokonania 5 km.

Wszystko wskazuje na to, że frekwencja w Plum Ekiden 2023 będzie wyraźnie wyższa niż w ubiegłym roku. Już teraz na liście startowej mamy 1500 osób, oznacza to 30% wzrost rok do roku. Wciąż jeszcze mamy miejsca dla 15 drużyn w ramach sztafety 4×5 km i 45 drużyn w sztafecie Ekiden – podsumowuje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Biegniemy dla hospicjum

Oprócz wymiaru sportowego, Plum Ekiden 2023 ma również pierwiastek charytatywny. To zresztą jedna z nieodłącznych cech sztafet organizowanych w Białymstoku od 2015 roku. Również i w tym roku część opłat startowych jest przekazywana na potrzeby Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci.

– Warto pamiętać, ż wskazane w regulaminie imprezy kwoty za udział drużyn w poszczególnych formułach rywalizacji są kwotami minimalnymi. Podczas rejestracji, zespoły mogą wpłacić wyższą opłatę startową, a nadwyżka w całości zostanie przekazana na cele dobroczynne – informują organizatorzy.

Zapisy tylko do 30 maja

Zapisy elektroniczne do Plum Ekiden 2023 – zarówno biegów dziecięcych, jak też sztafety 4×5 km i sztafety maratońskiej – potrwają do 30 maja do końca dnia. Zgłoszenia drużyny dokonuje kapitan, który na etapie rejestrowania zespołu powinien wnieść opłatę startową za całą sztafetę. Organizatorzy dopuszczają możliwość startu w więcej niż jednym zespole.

Formularz zgłoszeniowy, regulaminy biegów oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania biegaczy, dostępne są na stronie plumekiden.pl

red