Jaki medal 10. PKO Białystok Półmaratonu? Zapisy na ostatniej prostej

Do jubileuszowego 10. PKO Białystok Półmaratonu zostało już tylko 10 dni. To ostatnia szansa, aby internetowo zapisać się na jeden z biegów, które odbędą się w weekend 13-14 maja. Organizatorzy odkrywają kolejne karty imprezy. Wiemy już m.in. jak będzie wyglądał medal i która z rzeźb ogrodów Pałacu Branickich tym razem będzie symbolem biegu.

Białystok Półmaraton to impreza, która od lat zachęca biegaczy do tego, by przybywać na kolejne edycje biegu. Jedną z tych zachęt stanowią medale. Co roku na oficjalnym krążku pojawia się wizerunek jednej z rzeźb z ogrodów Pałacu Branickich. W ten sposób medale z poszczególnych edycji tworzą piękną, spójną kolekcję.

Wiemy już, że w tym roku na szyjach uczestników 10. PKO Białystok Półmaratonu, po przekroczeniu linii mety zawisną podobizny Adonisa. To wybranek Afrodyty, mitologiczny piękny młodzieniec. Biegacze, którzy ukończą półmaraton otrzymają medal w kolorze złotym. Jednak Adonisa można zdobyć również biorąc udział w PKO Nocnym Biegu na 5, który odbywa się w sobotę 13 maja. Dla wzbogacenia kolekcji i odróżnienia od głównego biegu, na mecie „piątki” krążki będą w kolorze srebrnym.

Ostatnie dni zapisów online

Chęć uczestnictwa w 10. PKO Białystok Półmaratonie (lub PKO Nocnym Biegu na 5) można zgłosić poprzez formularz online. Będzie on aktywny jedynie do 7 maja, ale możliwe, że zostanie zamknięty wcześniej. Dlaczego? Limit miejsc w głównym biegu wynosi 2500 osób, a biegaczek i biegaczy, którzy chcą w dniach 13-14 maja wystartować w Białymstoku jest coraz więcej. Dość powiedzieć, że na PKO Nocny Bieg na 5, który odbywa się w przeddzień półmaratonu, zostało już tylko 200 wolnych miejsc.

Warto pospieszyć się nie tylko z zapisami, ale również z zamówieniem oficjalnej koszulki biegu. To właśnie wyjątkowe, pięknie zaprojektowane koszulki są obok medali kolejnym wyróżnikiem białostockiej imprezy. Bieg od lat podkreśla swój ekologiczny charakter, trasa półmaratonu w dużej części prowadzi przez zielone tereny stolicy Podlasia. Dlatego również na koszulkach wiodącym motywem jest natura. Wzorzysta koszulka z liśćmi jest nie tylko wygodna, praktyczna i symboliczna, ale stanowi swoiste dzieło sztuki. Projektantką wzoru jest Magdalena Gajdzińska, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Nowa trasa na jubileusz

Organizatorzy 10. PKO Białystok Półmaratonu wytyczyli na jubileuszową edycję nową trasę. W przeciwieństwie do 2 ostatnich lat, tym razem uczestnicy pobiegną na jednej pętli. To, co pozostaje niezmienne, to duży procent terenów zielonych, które tak doceniają uczestnicy poprzednich edycji. Ponieważ bieg jest wizytówką miasta, nie mogło zabraknąć również wielu innych miejsc, stanowiącymi walory turystyczne Białegostoku. Pałac Branickich, Rynek Kościuszki, Ratusz, budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej – to tylko kilka charakterystycznych punktów, które będą mijać uczestnicy 10. PKO Białystok Półmaratonu.

Swoistym centrum dowodzenia biegu będzie Park Branickich. Biegacze wystartują spod Pałacu Branickich, a w samym parku zorganizowana zostanie specjalna strefa wypoczynku. Z możliwości wypoczynku i odprężenia na w otoczeniu natury skorzystać będą mogli nie tylko biegacze, ale również kibice. Aby maksymalnie wykorzystać atrakcje, jakie zapewniają organizatorzy, warto przyjechać do Białegostoku wcześniej i wziąć w otwartym dla wszystkich sobotnim Biegu Śniadaniowym.

Noclegi i EXPO

Argumentem za tym, że warto wcześniej przyjechać do Białegostoku i spędzić w stolicy Podlasia cały weekend jest również specjalna, przygotowana dla uczestników imprezy, oferta noclegów w akademikach Politechniki Białostockiej. Organizatorzy proponują możliwość skorzystania z noclegów po preferencyjnych cenach i warto z niej skorzystać, planując wyjazd do Białegostoku na cały weekend 13-14 maja.

A jeśli będziemy już w stolicy Podlasia nieco wcześniej, nie sposób nie skorzystać ze Strefy EXPO, która będzie zlokalizowana w Bibliotece Politechniki Białostockiej, przy ul. Zwierzynieckiej 16 . Będzie ona czynna już od piątku. Uczestnicy i kibice będą mieli okazję zapoznać się z ofertą partnerów biegu na ich stoiskach. Ponadto w ramach Sport EXPO będzie funkcjonowało również Biuro Zawodów, w którym uczestnicy zarówno 10. PKO Białystok Półmaratonu, PKO Nocnego Biegu na 5 jak i PKO Biegu Juniora będą mogli odebrać pakiety startowe.

Odbiór w ramach EXPO jest możliwy w piątek, 12 maja w godzinach 17:00-20:00 oraz w sobotę w godzinach 10:00-20:00. W dniu półmaratonu (14 maja) biegacze biorący udział w biegu na dystansie 21,0975 km będą mogli odebrać pakiety w Biurze Zawodów w godzinach 7:00-9:00.

Źródło: Fundacja Białystok Biega

fot. w nagłówku Krzysztof Karpiński