Kids Run rusza w Polskę po raz dziesiąty. Na początek Szczecin, potem jeszcze 9 miast

Kids Run, największy w Polsce cykl biegów dla dzieci i młodzieży startuje z jubileuszowym dziesiątym sezonem. Inauguracyjna impreza odbędzie się już w niedzielę, 21 maja na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym im. Wiesława Maniaka w Szczecinie. Będzie miała formułę sportowego pikniku rodzinnego z główną częścią w postaci lekkoatletycznych zmagań dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 600 metrów. Zapisy internetowe są już zamknięte, ale ograniczona liczba pakietów będzie dostępna w Biurze Zawodów.

Zabawa i rywalizacja 

– Nasze imprezy to mini mityngi lekkoatletyczne z profesjonalną oprawą – spikerem, numerami startowymi z imionami zawodników, a także pięknymi medalami, które każdego roku przedstawiają innego zwierzaka. Tym razem wizerunek na potrzeby jubileuszowego krążka użyczyła sowa. Taka sportowa pamiątka trafi do każdego uczestnika wraz z gratulacjami. Dla wielu dzieci będzie to pierwszy medal w życiu – mówi Tomasz Makowski, Dyrektor Kids Run.

Na bieżni Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznym im. Wiesława Maniaka w Szczecinie zobaczymy około 700 uczestników w wieku od 1 do 14 lat. Większość z nich weźmie udział w imprezie dla zabawy. Biegi odbywać będą się bez pomiaru czasu z wyjątkiem kategorii Młodzików U-15, którzy walczyć będą o zwycięstwo w Mistrzostwach Szczecina Kids Run.

Dzieci do 5. roku życia pokonywać będą dystans 100 m. Maluchom towarzyszyć będą rodzice i opiekunowie, starsi wystartują samodzielnie. W tych seriach zwycięzcy nie będą wyłaniani. Uczestnicy urodzeni w latach 2016-2017 będą biegać 200 m, a na dzieci w wieku 8-11 lat czeka jedno okrążenie lekkoatletycznej bieżni (400 m).

fot. Macko Maj

Najlepsi biegacze ze starszych kategorii wiekowych zostaną udekorowani na podium. W taki sam sposób jak na profesjonalnych zawodach. W sprawiedliwym ustaleniu zwycięzców pomoże zapis z kamery ustawionej na ostatnich metrach przed metą.

Nowością w jubileuszowym cyklu są Mistrzostwa Polski Kids Run U-15, których finał odbędzie się 23 września na stadionie POSiR w Poznaniu. Młodzi zawodnicy urodzeni w latach 2009-2010 kwalifikować będą się na te zawody poprzez eliminacje rozgrywane w randze lokalnych mistrzostw Kids Run. Zaproszenie na finałowy bieg do stolicy Wielkopolski otrzymają biegaczki i biegacze, którzy zajmą dwa pierwsze miejsca w swoim mieście.

– Zamknęliśmy już zapisy internetowe na Kids Run w Szczecinie. Spóźnialskich zapraszamy do Biura Zawodów na stadionie lekkoatletycznym, które będzie czynne w dniu imprezy od 8:30. Będzie można kupić pakiet startowy, chociaż nie gwarantujemy, że na każdą z serii – informuje Tomasz Makowski.

fot. Macko Maj

Nie tylko bieganie

Kids Run to jednak nie tylko bieganie. Każda impreza to sportowy piknik z bezpłatnymi atrakcjami. Na uczestników czekają m.in. gry, zabawy i ćwiczenia sprawnościowe, a także aktywności przygotowane przez partnerów i sponsorów cyklu takich jak firma EPSON, która znów zachęci do zmierzenia się ze sprinterskim rekordem Usaina Bolta na 100 m (9.68).

Dzieci i młodzież będą mogli poznać różne dyscypliny lekkoatletyczne, sporty drużynowe i indywidualne biorąc udział w kilku konkurencjach. Po wykonaniu każdej z nich otrzymają pieczątkę. Za skompletowanie wszystkich dzieciaki będą mogły wymienić swój karnet na gadżet w sklepiku Kids Run.

– Celem Kids Run jest popularyzacja zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać, że sport to przyjemność, a element rywalizacji pozwala się rozwijać i dodaje do zawodów szczyptę adrenaliny – dodaje szef Kids Run.

Organizatorzy zapewniają, że wody dla uczestników nie zabraknie. Jednak w trosce o środowisko apelują, aby dzieci miały ze sobą bidony, pojemniki i butelki, ponieważ będzie wydawana z dystrybutora.

10 lat Kids Run

Startujący w niedzielę w Szczecinie cykl Kids Run świętuje 10-lecie istnienia. W tym roku imprezy spod tego szyldu odbędą się także we Wrocławiu (17 czerwca), Zielonej Górze (18 czerwca), Bydgoszczy (26 sierpnia), Gdańsku (27 sierpnia), Katowicach (2 września), Krakowie (3 września), Warszawie (9 września), Łodzi (10 września) oraz Poznaniu (23 września).

Areną wszystkich wydarzeń będą stadiony lekkoatletyczne. Zapisy prowadzone są na stronie kidsrun.pl

fot. Macko Maj

Organizatorzy szacują, że w tegorocznym cyklu wystartuje około 7 tysięcy zawodników.

– Spodziewamy się, że łączna liczba uczestników naszych pikników będzie znaczenie wyższa i przekroczy 20 tysięcy, bo przecież dzieciakom towarzyszyć będą rodzice, znajomi i kibice. To promocja lekkiej atletyki i zdrowego trybu życia na szeroką skalę – podkreśla Tomasz Makowski. – Kiedy w 2014 organizowaliśmy pierwszą edycję Kids Run w Poznaniu nie przypuszczałem, że ten projekt rozrośnie się do takich rozmiarów i zyska tak wielu sympatyków w całej Polsce – przyznaje pomysłodawca cyklu.

Źródło: Fundacja Sport Plus

Fot. w nagłówku Macko Maj