Prawie 4 tysiące zawodników na mecie 31. Biegu Konstytucji 3 Maja

Niemal 4 tysiące uczestników 31. Biegu Konstytucji 3 Maja pokonało wczoraj 5-kilometrową trasę wiodącą przez samo centrum stolicy. Mieli okazję podziwiać malownicze widoki na lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Najszybciej do mety dotarli Krzysztof Wasiewicz i Joanna Szmit. Była to pierwsza tegoroczna impreza w cyklu Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Konstytucyjna „piątka” po warszawsku

31. Bieg Konstytucji 3 Maja swój start miał na ulicy Nowy Świat. Zawodnicy trasę 5 kilometrów pokonali  w ścisłym centrum Warszawy i dwukrotne przekroczyli Wisłę Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego. Mijali kolejno: rondo de Gaulle’a ze słynną palmą, Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego.

Za Mostem Poniatowskiego na praskim brzegu rzeki na uczestników czekała nawrotka na Rondzie Waszyngtona przy Stadionie Narodowym i powrót tą samą trasą.

Było bardzo warszawsko – podziwialiśmy stolicę z perspektywy obu stron Wisły, przekroczyliśmy most Poniatowskiego i symbolicznie świętowaliśmy ważną dla Polski datę w historii – mówi Magda Skrocka, Dyrektor Biegu Konstytucji 3 Maja.

Zdecydowani zwycięzcy

Środowa pogoda sprzyjała aktywnościom i szybkiemu bieganiu. Słońce przyciągnęło także sporą liczbę kibiców, którzy mogli połączyć dopingowanie ze świątecznym-weekendowym spacerem.

Na nowej trasie 31. Biegu Konstytucji padły solidne wyniki. Wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Wasiewicz (14:56), drugi był Rafał Gontarczyk (15:12), a trzeci ubiegłoroczny triumfator – Białorusin Taras Telkovsky (15:17).

Wśród kobiet najszybsza była Joanna Szmit z czasem 18:24. Walka o drugie miejsce rozegrała się na finiszu. Ostatecznie ten pojedynek wygrała Izabela Wiercioch (19:12), a trzecia, zaledwie dwie sekundy później finiszowała Katarzyna Czerwińska (19:14).

Triada rozpoczęta

31. Bieg Konstytucji 3 Maja przeszedł do historii. Do mety dotarło dokładnie 3817 osób, w tym 8 zawodników rywalizujących na wózkach i 107 osób startujących w formule nordic walking. O popularności imprezy najlepiej świadczy fakt, że miejsca na bieg wyprzedały się na prawie dwa tygodnie przed imprezą.

Bieg zorganizowały Fundacja “Maraton Warszawski” razem z Aktywną Warszawą (sportowym oddziałem Urzędu m.st. Warszawy). To pierwsze zawody w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – w jej skład wchodzą dodatkowo Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Zapisy na drugie wydarzenie z cyklu, które odbędzie się w ostatnią sobotę lipca, wystartują jeszcze w maju.

Źródło: Fundacja Maraton Warszawski