Sztafeta maratońska Plum Ekiden coraz bliżej. Białystok zaprasza

Już w weekend 3-4 czerwca w Białymstoku odbędą się zmagania drużyn w ramach imprezy Plum Ekiden 2023. To impreza biegowa przeznaczona dla zespołów, w której liczy się wspólny wynik zespołu i przede wszystkim dobra zabawa. Na uczestników białostockich zawodów, dość nietypowo, czekają dwa formaty sztafet.

Plum Ekiden 2023 to kolejna edycja rozgrywanej od 2015 roku sztafety maratońskiej w Białymstoku. Drużynowe bieganie cieszy się ogromną popularnością, a w tak pięknych okolicznościach przyrody, jakimi może pochwalić się stolica Podlasia, jest jeszcze przyjemniejsze. Zwłaszcza, że organizatorzy Plum Ekiden 2023 wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczestników. Oprócz tradycyjnego „ekidenu”, czyli sztafety maratońskiej składającej się z 6 zawodników, rywalizacja toczyć się będzie również w ramach sztafety 4×5 km.

Ostatnie dni zapisów

Sztafeta maratońska w tradycyjnym wydaniu ekidenu, to dla wielu biegaczy najprzyjemniejsza forma udziału w zawodach. Z jednej strony pokonujemy wspólnie królewski dystans – maraton, z drugiej – dzielony jest on pomiędzy członków zespołu, co znacznie ułatwia przygotowania. Co więcej, wspólne zgłoszenie i start w zawodach jest okazją do integracji członków drużyny, zacieśniania znajomości, a także poznawania nowych osób.

Jednym z wyróżników imprez Fundacji „Białystok Biega” jest dobroczynny cel organizowanych biegów. Od początku funkcjonowania białostocki ekiden wspiera Fundację „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Nie inaczej będzie i w tym roku. Z każdej opłaty startowej 30% przeznaczone zostanie na rzecz tej organizacji. Co więcej, każda z drużyn może wnieść opłatę startową w wysokości większej niż regulaminowe (obecnie obowiązujące) 300 zł (sztafeta 4×5 km) lub 450 zł (sztafeta maratońska), a nadwyżka w całości zostanie przekazana właśnie na cel dobroczynny.

Zapisy na zawody trwają do 28 maja na stronie plumekiden.pl. Drużynę może zgłosić kapitan i do tego samego terminu może dokonać zmian w kolejności startujących zawodników. Organizatorzy wyznaczyli limit uczestników na 200 drużyn, dlatego warto spieszyć się z rejestracją, bo miejsca są już w zdecydowanej większości wyprzedane.

Dwie konkurencje, dziewięć klasyfikacji

W ramach Plum Ekiden 2023 prowadzone będą klasyfikacje, które pozwalają drużynom rywalizować na różnych polach. Przede wszystkim, 4 czerwca czekają nas tak naprawdę 2 sztafety: sztafeta maratońska ekiden oraz sztafeta 4×5 km. Dzięki temu łatwiej jest zebrać drużynę i nawet osoby początkujące mogą wystawić skład, który przez 3 godziny pokona wspólnie dystans 20 km.

W obu biegach prowadzone będą klasyfikacje generalna, klasyfikacja kobiet (dla zespołów mających w pełni żeńskie składy) oraz klasyfikacja firmowa. Zgłoszenie do tej ostatniej dokonywane jest na etapie rejestracji, a w nazwie zespołu musi znaleźć się nazwa reprezentowanej firmy. Ponadto, na podobnych zasadach, w ramach sztafety ekiden, prowadzona będzie jeszcze klasyfikacja mundurowa oraz klasyfikacja akademicka. Ta pierwsza dotyczy osób, które pełnią służbę, pracują w służbach mundurowych lub uczą się/studiują w szkołach/uczelniach mundurowych. Akademicka natomiast przeznaczona jest dla studentów, pracowników etatowych szkoły, osób pracujących dla uczelni na zasadzie samozatrudnienia, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych współpracowników działających na co dzień pod marką uczelni.

W przypadku sztafety 4×5 km nie ma klasyfikacji mundurowej ani akademickiej, ale jest inna dodatkowa klasyfikacja. Ta uwzględnia rodziny. Warunkiem zgłoszenia drużyny do tej klasyfikacji jest pokrewieństwo zawodników w linii prostej (dzieci-rodzice) lub bocznej (rodzeństwo). W takim biegu udział może wziąć zatem cała rodzina – np. rodzice z 2 dzieci. Warto przy tym jednak pamiętać, że minimalny wiek uczestników sztafety 4×5 km wynosi 12 lat.

Najważniejsze zasady

Ponieważ uczestnicy biegów drużynowych często mają ochotę pobiec więcej niż jeden raz, warto podkreślić, że w ramach Plum Ekiden 2023 będą mieli taką możliwość. Jeden zawodnik może wystartować bowiem w barwach więcej niż jednej drużyny – pod warunkiem biegu na 2 różnych zmianach. Ta sama osoba nie może natomiast pokonać 2 zmian w ramach jednej drużyny – grozi to dyskwalifikacją.

Bieg rozgrywany będzie na pętlach o długości ok. 2,5 km. W przypadku sztafety 4×5 km każdy uczestnik pokona pętlę dwukrotnie. Biegacze startujący w formule ekidenu pokonają kolejno: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km, 5 km. Limity czasu na pokonanie całego dystansu wynoszą 3 godziny w sztafecie 4×5 km oraz 5 godzin dla sztafet maratońskich. Nie ma natomiast limitu czasowego obowiązującego dla poszczególnych zmian.

W dniu imprezy o godz. 9:30 kapitanowie drużyn będą zobowiązani do wzięcia udziału w odprawie przed biegiem, kiedy otrzymają pałeczki sztafetowe.

Plum Ekiden Mini dla najmłodszych

Oprócz sztafety maratońskiej oraz sztafety 4×5 km w weekend 3-4 czerwca w Białymstoku odbędzie się jeszcze jedna formuła biegów drużynowych. Będzie ona skierowana do najmłodszych – dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Plum Ekiden Mini – bo tak nazywa się ta zabawa i rywalizacja – wystartuje w sobotę 3 czerwca o godz. 14:00. Również w tym wydarzeniu organizatorzy przewidzieli dwie formuły.

Pierwsza to sztafeta 4×100 m dla dzieci w wieku 2-4 lat. Druga to 4×400 m, a w niej udział mogą wziąć dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Warto wiedzieć, że bieg ten będzie zaliczany do prowadzonego przed Fundację „Białystok Biega” programu dla najmłodszych adeptów biegania Super Biegacz.

Źródło: Fundacja „Białystok Biega”