Mistrzostwa Świata w Biegach Ulicznych będą jednodniowe

Jak poinformowała światowa federacja lekkiej atletyki World Athletics pierwsza edycja Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych będzie trwała jeden dzień, a nie jak zapowiadano wcześniej dwa dni. Czołowi biegacze o medale będą walczyć na dystansach 1 mili, 5 kilometrów oraz półmaratonu. Impreza odbędzie się 1 października w Rydze.

Na trasach Mistrzostw Świata w Biegach Ulicznych wystartują nie tylko zawodnicy elity, ale również amatorzy. Jak podkreślił Sebastian Coe, szef World Athletics decyzja o organizacji imprezy w formule jednodniowego wydarzenia podyktowana była względami logistycznymi i telewizyjną atrakcyjnością zawodów.

– Pozwoli to biegaczom w pełni zaangażować się w ciągu jednego dnia, a starty amatorów umieścić w programie przed i po zmaganiach elity. Efektem tego będzie festiwalowa atmosfera, która będzie sprzyjać świętowaniu biegów ulicznych na obu poziomach rywalizacji – powiedział Sebastian Coe.

Jaki harmonogram?

Zgodnie z nowym harmonogramem mistrzostwa rozpoczną się w niedzielę, 1 października o godzinie 10:00 od biegu masowego na dystansie 5 km, a o 11:30 amatorzy wystartują w zawodach na 1 milę. Walka o medale „na piątkę” zaplanowano na 11:50 (kobiety) i 12:15 (mężczyźni). O godzinie 13:00 zacznie się mistrzowskie ściganie na dystansie 1 mili kobiet, a 10 minut później swój wyścig rozpoczną mężczyźni.

O godzinie 13:30 zaplanowano start najbardziej prestiżowych zawodów, czyli mistrzostw świata w półmaratonie. Najpierw na trasę ruszą kobiety, a o godzinie 14:15 mężczyźni wraz z amatorami, którzy dystans 21,097 km będą mogli pokonać również w dwuosobowej sztafecie.

Zwycięzcy mistrzostw świata w półmaratonie zainkasują po 30 tysięcy dolarów, a kolejni na podium po 15 i 12 tysięcy dolarów. Złote medale w biegu 5 km organizatorzy wycenili na 10 tysięcy dolarów (I miejsce), 7,5 tysięcy dolarów (II miejsce) i 6 tysięcy dolarów (III miejsce).

Każdy może wziąć udział

Amatorzy mogą już zarejestrować się na każdy z oficjalnych biegów masowych w programie mistrzostw świata. Na mecie będzie czekać na nich pamiątkowe medale imprezy. Internetowe zapisy trwają na stronie imprezy. Do końca sierpnia pakiet startowy na 1 milę kosztuje 15 euro, na bieg 5 km wpisowe wynosi 24 euro, a za start w półmaratonie trzeba zapłacić 49 euro.

Źródło: World Athletics, red

fot. w nagłówku Depositphotos.com