TATRA FEST coraz bliżej. Moc atrakcji i tatrzańskie trasy jak z bajki

Już w weekend od 23 do 25 czerwca w Zakopanem odbędzie się festiwal TATRA FEST z udziałem legend polskiego himalaizmu – Piotra Pustelnika, Krzysztofa Wielickiego i Ryszarda Pawłowskiego. Do startu w imprezie szykuje się kilkuset zawodników, którzy sprawdzą swoje umiejętności na pięknych i piekielnie trudnych trasach Tatr.

Spektakularna trasa

TATRA FEST to przede wszystkim biegi górskie na kilku różnych dystansach. Największym wyzwaniem jest udział w TATRA FEST BIEG w randze Mistrzostw Polski Skyrunning Ultra 2023. Uczestnicy będą musieli pokonać trasę porównywaną, pod względem przewyższenia, do niemal dwukrotnego wejścia z Everest Base Camp na szczyt Mount Everest.  Wystartują o świcie i będą mieć 16 godzin na przebiegnięcie aż 65 kilometrów.

– To spektakularna trasa, dzięki której uczestnicy mają niepowtarzalną szansę przebiec prawie całe Tatry – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka, organizatorka festiwalu TATRA FEST. – Czeka nas już szósta edycja tego biegu, a po każdej słyszę, że dla wielu naszych biegaczy uczestnictwo w tym biegu to doświadczenie życia i start, do którego przygotowują się przez cały rok – dodaje.

TATRA RACE RUN to kolejna wyjątkowa inicjatywa w ramach festiwalu, ukłon w stronę pierwszych Polaków, którzy w 1925 roku, szokując lokalną społeczność postanowili przebiec 25-kilometrową, trudną trasę. Wydarzenie to w tamtym czasie wywołało wiele kontrowersji. Tatra Race Run prawie w 90% odwzorowuje oryginalną trasę Chodu Tatrzańskiego sprzed prawie 100 lat. Jednocześnie współczesna trasa jest edycją Pucharu Świata w biegach górskich WMRA – na pokonanie tego dystansu zawodnicy mają sześć i pół godziny.

Oprócz sportowych emocji, TATRA FEST to również okazja do spotkania osób, które cenią sobie kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Na zawody przybywają nie tylko wprawieni w biegach górskich uczestnicy, ale także ich rodziny i przyjaciele. Dla nich jest właśnie TATRA CROSS czyli bieg dla wszystkich, z dystansem 10 km.

W ramach TATRA FEST w niedzielę 25 czerwca odbędzie się także TATRA FEST KIDS czyli impreza sportowa dla dzieci o charakterze charytatywnym, mająca na celu wsparcie podopiecznych z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem.

– Żeby zbiórka miała sens i faktycznie poprawiła jakość życia podopiecznych PSONI, zapytaliśmy ich, o czym marzą – mówi Magdalena Ziaja-Żebracka. – Ich marzeniem jest zabawa w bezpiecznych warunkach, kawałek dzieciństwa, którego nigdy nie mieli. W tym roku zbieramy zatem fundusze na specjalistyczną huśtawkę dla osób na wózkach inwalidzkich. Jej koszt to ponad 30 tysięcy złotych. Z oczywistych względów stowarzyszenia nie stać na taki wydatek. Ale wspólnie możemy pomóc w realizacji ich marzeń – podkreśla.

TATRA FEST to nie tylko biegi

W programie TATRA FEST KIDS między innymi: bieg przygodowy z przeszkodami dla dzieci, wydarzenie „Bajki mają moc” – czyli Przyjaciele gór czytają dzieciom, wycieczka z edukatorem z Tatrzańskiego Parku Narodowego, warsztaty edukacyjno-artystyczne w Muzeum Tatrzańskim i nauki udzielania pierwszej pomocy. W strefie mety na uczestników czekać będzie także stoisko Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie najmłodsi będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych, a także wziąć udział w pokazach strażackich Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.

Podczas poprzednich edycji TATRA FEST gościło wiele osobistości ze świata sportu i alpinizmu, m.in.: Marcina Świerca, Kasię Solińską, Romana Ficka, Roberta Farona, Natalię Tomasiak, Kasię Wilk, Iwonę Januszyk, Marcina Kubicę, czy Justynę Kowalczyk-Tekieli.

W tym roku do udziału w imprezie zaproszone zostały tuzy polskiego himalaizmu, gwiazdy świata sportu i kultury. Swoje ulubione bajki z dzieciństwa przeczytają m.in: Piotr Pustelnik (jako trzeci Polak – po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim – zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej 8 tys. m n.p.m.) Krzysztof Wielicki (piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum), Ryszard Pawłowski (zdobywca 11 głównych ośmiotysięczników).

Źródło: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim