Tomasz Grycko zwyciężył półmaraton w Czeskich Budziejowicach

Tomasz Grycko wygrał półmaraton w Czeskich Budziejowicach zaliczany do cyklu EuroHeroes. 31-letni biegacz z Władysławowa poprawił również swój rekord życiowy. W biegu kobiet świetnie spisała się Monika Jackiewicz, która zajęła drugie miejsce.

Półmaraton w Czeskich Budziejowicach wystartował w sobotę, 3 czerwca o godzinie 19:00. Warunki do biegania były dobre. Temperatura oscylowała w granicach 18 stopni, zawodnikom przeszkadzać mogły tylko podmuchy wiatru.

Grycko ze zwycięstwem i rekordem

Do półmetka prowadząca grupa składała się z czterech biegaczy, w tym dwóch Polaków. Tomaszowi Grycko towarzyszył Arkadiusz Gardzielewski. Na 10 km zameldowali się z wynikiem 29:57. Na 15 km w walce o zwycięstwo liczyli się już tylko zawodnik UKS Bliza Władysławowo i Mołdawianin Maxim Raileanu.

– Trzymałem własny rytm, a następnie przyspieszyłem na osiemnastym kilometrze – mówił po biegu Tomasz Grycko, który w Czeskich Budziejowicach o trzy sekundy poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy osiągając czas 1:04:01.

Polak wyprzedził Raileanu o prawie pół minuty, trzeci był Holender Khalid Choukoud z wynikiem 1:04:51. Co ciekawe, obaj zajęli dokładnie takie same miejsca, jak dwa tygodnie wcześniej w pierwszym biegu z cyklu EuroHeroes w Karlowych Warach.

Tuż za podium z czasem 1:05:44 uplasował się Arkadiusz Gardzielewski, a jako szósty do mety dotarł Artur Olejarz (1:07:42).

Mocny finisz Bułgarki

Ton rywalizacji kobiet znów nadawała Melitsa Mircheva, która w Karlowych Warach musiała uznać wyższość Aleksandry Lisowskiej. Tym razem rywalką Bułgarki była Monika Jackiewicz. Obie zawodniczki oderwały się od reszty kobiet i sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się dopiero w końcówce.

– Biegłam bardzo dobrze, tempo było bardziej maratońskie. Ale lepiej było pozostać w grupie przy takiej wietrznej pogodzie. Dopiero pod koniec zaufałam swojemu finiszowi i pobiegłam tak mocno, jak tylko mogłam – relacjonowała Melitsa Mircheva, która na mecie zameldowała się z wynikiem 1:14:56.

Jackiewicz przybiegła 27 sekund później i zatrzymała zegar z czasem 1:15:22. Podium uzupełniła Niemka Katja Fisher (1:17:56).

Półmaraton w Czeskich Budziejowicach ukończyło łącznie 393 biegaczy. Kolejne zawody z cyklu EuroHeores odbędą się 17 czerwca w Ołomuńcu.

Źródło: RunCzech