Oto oficjalna koszulka 32. Biegu Powstania Warszawskiego

32. edycja Biegu Powstania Warszawskiego należącego do cyklu Warszawskiej Triady Biegowej zbliża się wielkimi krokami. Organizatorzy imprezy – Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”, zaprezentowali oficjalną koszulkę biegu. Na listach startowych jest już 6 tysięcy zawodników.

Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca wieczorem, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. 32. Biegowi Powstania Warszawskiego – jak zawsze, towarzyszyć będzie podniosła atmosfera nawiązująca do historii Polski.  

Koszulka z „W”

Motywem wyróżniającym zaprezentowane dziś koszulki jest zmienność dat – na czarnych koszulkach widnieją daty 2023 i 1944 oraz charakterystyczne “W” nawiązujące do kryptonimu dnia i godziny rozpoczęcia walk powstańczych w Warszawie.

– Uczestnicy, którym do gustu przypadnie tegoroczna koszulka, mogą ją domówić do swojego pakietu startowego, także jeśli wcześniej wnieśli wpisowe w podstawowej wysokości.  Liczba koszulek w poszczególnych rozmiarach jest ograniczona, dlatego nie warto zwlekać z wyborem – informują organizatorzy.

Zakupu koszulki można dokonać podczas rejestracji na bieg, bądź po uzyskaniu numeru startowego logując się do systemu rejestracji i edytując swoje zgłoszenie w dziale „Moje Biegi”.

Znana trasa i dwa dystanse

Uczestnicy 32. Biegu Powstania Warszawskiego mają do wyboru dwa dystanse – 5 km (start o 20:30) oraz 10 km (start o 21:00). Wieczorna pora dnia sprzyjać może szybkiemu bieganiu i rekordom życiowym.

Sama trasa również, zgodnie z tradycją, będzie miała wyjątkowy charakter. Zawodnicy będą mijać miejsca związane z wydarzeniami z 1944 roku. Linia startu obu biegów znajdzie się w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego, a meta będzie usytuowana na ul. Konwiktorskiej, gdzie przebiegała linia frontu. Na trasie oraz w okolicach startu zorganizowane będą także punkty inscenizacyjne, miejsca w których usłyszeć będzie można piosenki powstańcze wykonywane również na żywo.

Mapy tras dostępne są na stronie: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/trasa

– To wyjątkowy bieg. Łączy pamięć o Powstaniu ze sportową rywalizacją na ulicach naszego miasta, pozwala oddać hołd Powstańcom warszawskim i na sportowo uczcić bohaterów tamtych dni. Start o zmierzchu tworzy niesamowity nastrój, a widok biegaczy i biegaczek wyłaniających się z ciemności na finiszu to naprawdę niesamowite wrażenie – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

#BiegamDobrze dla Powstańców

Zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego wciąż trwają na stronie internetowej rejestracja.maratonwarszawski.com. Jak informują organizatorzy, na listach startowych jest już 6 tysięcy uczestników.

Wszyscy, którzy mają nadany numer startowy na bieg mogą założyć zbiórki w akcji #BiegamDobrze. Wyjątkowa edycja #BiegamDobrze dla Bohaterów to inicjatywa charytatywna, w której każdy biegacz może pomóc Stowarzyszeniu Monopol Warszawski, zajmującemu się opieką nad Bohaterami Powstania. Nieważne, jaką kwotę uda się uzbierać, całość trafia do potrzebujących. Za zgromadzenie co najmniej 300 zł do pakietu startowego zostanie dołączony wyjątkowy upominek. Aby założyć zbiórkę należy zalogować się na konto i wejść w zakładkę “Moje Biegi” lub skorzystać z linku, który każdy biegacz otrzymał mailowo po nadaniu numeru na bieg.

– 32. Biegu Powstania Warszawskiego to niezwykłe wydarzenie i bardzo podniosły wieczór. Wzruszająca jest atmosfera biegu, jego charakter i wyjątkowa trasa. Dodatkowym elementem, który wzmacnia wyjątkowość tej części Triady Biegowej jest akcja charytatywna. Już po raz drugi organizujemy akcję #BiegamDobrze dla Bohaterów. To zaszczyt i świetny cel móc pomóc Powstańcom i przyłożyć się do poprawy ich zdrowia poprzez zakup konkretnych przedmiotów, na przykład aparatów słuchowych czy okularów korekcyjnych. Mam nadzieję, że zbierzemy jeszcze więcej niż rok temu – mówi Magda Skrocka, dyrektor 32. Biegu Powstania Warszawskiego.

Oprócz biegu stacjonarnego na dwóch dystansach można wybrać także edycję wirtualną – można zatem wziąć udział w wydarzeniu będąc w dowolnym miejscu na świecie. Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień (od 29 lipca od 5 sierpnia) na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 29 lipca o godzinie 20:30 i w ten sposób połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie.

Gdzie i kiedy po pakiet?

Pakiety startowe na bieg będzie można odebrać w Biurze Zawodów, w Ośrodku „Polonia” przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie, w dniach 27-29 lipca. Godziny pracy biura w czwartek i piątek to 14:00 – 20:00. W sobotę, 29 lipca funkcjonować będzie w godzinach 10:00 – 18:00 – z tym, że od godziny 16:00 odbiór pakietów wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. Maciej Kruger