Znamy skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy do lat 23

66. zawodników liczy reprezentacja Polski, która od 12 do 16 lipca rywalizować będzie w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy do lat 23. – Mamy w składzie kilkoro kandydatów do miejsc medalowych – przyznaje Marcin Góra, szef szkolenia młodzieży w PZLA. Impreza odbędzie się w Espoo, mieście położonym w aglomeracji Helsinek.

Medalowe szanse

Licząca ponad sześćdziesiąt osób reprezentacja Polski poleci do Finlandii z nadzieją na udany występ.

– Mamy w składzie kilkoro kandydatów do miejsc medalowych. Wysoko w europejskich tabelach jest Klaudia Kazimierska, duże szanse na walkę o podium ma wieloboistka Edyta Bielska. Wśród mężczyzn trzeci na listach U23 w Europie jest 400-metrowiec Igor Bogaczyński, a na czwartym miejscu plasuje się płotkarz Jakub Szymański. W biegach średnich z optymizmem patrzymy na Filipa Ostrowskiego. Liczymy też na sztafety, które zwykle są w kategorii młodzieżowców naszym mocnym punktem – analizuje Marcin Góra, szef szkolenia młodzieży w Polskim Związku Lekkiej Atletyki i kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwa.

fot. Marek Biczyk/ PZLA

Wspominany Szymański to – obok Kingi Gackiej – jedyny zawodnik w reprezentacji Polski, który ma już na koncie medal z seniorskiej imprezy międzynarodowej. W marcu w Stambule wywalczył srebro w biegu na 60 metrów przez płotki podczas halowych mistrzostw Europy, a w sezonie letnim celuje w podium młodzieżowych mistrzostw kontynentu.

– Mistrzostwa Europy U23 to dla mnie w tym sezonie priorytetowa impreza. W miniony weekend podczas mistrzostw Polski we Włocławku pokonałem 110 metrów przez płotki w 13.56 oraz 13.54 i zgodnie z planem uzyskałem najlepsze wyniki w sezonie. Cieszę się bo to naprawdę dobry prognostyk przed występem w Espoo – mówi Jakub Szymański.

Znów Finlandia

Mistrzostwa Europy U23 rozgrywane są od 1997 roku. W zawodach startują lekkoatleci w wieku 20-22 lata. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w Turku. Polska dwukrotnie gościła najlepszych młodzieżowców – w 2003 oraz 2017 roku w Bydgoszczy. Dwa lata temu w Tallinnie reprezentacja Polski zdobyła pięć medali. Na najwyższym stopniu podium stały wówczas wieloboistka Adrianna Sułek i płotkarka Pia Skrzyszowska, która co prawda wywalczyła minimum na zawody w Espoo, ale z tego startu zrezygnowała.

Początek mistrzostw Europy 12 lipca. Tego dnia rozegrany zostanie wyłącznie chód sportowy, bez udziału biało-czerwonych. Pierwsze konkurencje przeprowadzana na stadionie będą miały miejsce 13 lipca. Transmisje z Espoo w Telewizji Polskiej.

Skład reprezentacji Polski

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk