Biegowa, militarna przygoda w oparach historii

Jeśli lubicie historię oraz wojskowe klimaty, nie możecie przegapić tego biegu. 16 września (sobota) na terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie sprawdzicie siłę swojego charakteru na dystansie 5 km w starciu z… opancerzonymi samochodami pancernymi, samolotami czy czołgami! Cross Forteczny Pamięci Janusza Kusocińskiego pozwoli wam przenieść się do czasów II wojny światowej.

Start i meta biegu zlokalizowane są na terenie warszawskiego Mokotowa, ale nie dajcie się zwieść pozorom. Przekroczenie progu Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej automatycznie przenosi nas w czasie o kilkadziesiąt lat. Fragment fortu oraz dostępne eksponaty wojskowe tworzą wyjątkową, militarną atmosferę, w której zanurzą się uczestnicy 2. edycji Crossu Fortecznego pamięci Janusza Kusocińskiego.

Dlaczego Kusy?

Wybór patrona biegu nie jest przypadkowy. To właśnie w tym miejscu, na terenie Fortu IX Twierdzy Warszawa, podczas II wojny światowej Janusz Kusociński bronił stolicy przed faszystowskimi wojskami, zostając ciężko ranny. Upamiętnia to znajdujący się na terenie muzeum obelisk. Zresztą nie tylko on oraz dostępna tam infrastruktura i sprzęty decydują o militarnej unikalności tego biegu.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy element przypominał nam o wojskowym klimacie. Koszulka startowa w kolorze moro, wolontariusze ubrani w prawdziwe mundury z lat 30-tych XX wieku, płynąca z głośników podniosła, patriotyczna muzyka czy grochówka z kotła na mecie to tylko niektóre „smaczki”, czekające na uczestników crossu.

Trasa naszpikowana przeszkodami i względy bezpieczeństwa

Czołganie się pod pojazdami czy wdrapywanie na samoloty to nie jedyne atrakcje i wyzwania biegu. Pierwsza część trasy wiedzie bowiem przez sąsiadujący z muzeum park – Skwer Ormiańskiego, na którym stanie wiele przeszkód. Kolczaste zasieki, lina do wdrapywania się, szereg pagórków czy lodowata fosa z pewnością uczynią ten bieg zmorą niejednego startującego. Ponadto, każdy zawodnik będzie pokonywał trasę z kilkukilogramowym workiem wypełnionym piaskiem.

– Cross Forteczny z przytupem wkroczył na polską scenę OCR. Połączenie historycznych walorów Fortu IX Twierdzy Warszawa i niezwykłości eksponatów Muzeum Techniki Wojskowej dało piorunujący efekt w sensie klimatu imprezy. Zaskoczeniem było, że na terenach bliskich właściwie centrum Warszawy pojawiły się także odcinki bagienne, na które uczestnicy natrafiali pokonując fosę fortową – powiedział Grzegorz Kita, uczestnik zeszłorocznej edycji, stały bywalec biegów przeszkodowych i ekspert marketingu sportowego.

Z uwagi na specyfikę miejsca oraz obowiązujące tam względy bezpieczeństwa, pula miejsc startowych została ograniczona do 200. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, ruszających na trasę co kilkanaście minut. Prowadzona będzie klasyfikacja OPEN oraz militarna z podziałem na płeć. Udział w kategorii militarnej wymagać będzie posiadania co najmniej obuwia wojskowego.

Niższa opłata jeszcze przez kilka dni

Jeszcze przez kilka dni – do końca sierpnia, można nabyć pakiet startowy w niższej cenie – 100 zł. Później opłata wzrośnie do 130 zł i utrzyma się aż do końca zapisów.

Zapisy do biegu prowadzone są elektronicznie na stronie https://zapisyonline.pl/wydarzenie/495,cross-forteczny-pamieci-janusza-kusocinskiego

W ramach opłaty startowej każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy (m.in. koszulka), medal oraz posiłek regeneracyjny na mecie.

Organizatorem Crossu Fortecznego Pamięci Janusza Kusocińskiego jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Sportu, a współorganizatorami są: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie oraz Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Źródło: Projekt Komunikacja