Evans Chebet chce znów wygrać Maraton Nowojorski i przejść do historii

Organizatorzy TCS New York City Marathon ogłosił skład męskiej elity tegorocznej edycji biegu, który odbędzie się 5 listopada. Stawkę faworytów otwiera Evans Chebet z Kenii. To pierwszym od dekady biegacz, który w jednym roku wygrał maratony w Bostonie i Nowym Jorku. Jego głównym rywalem powinien być Geoffrey Kamworor, który ma chrapkę na trzecie zwycięstwo w Maratonie Nowojorskim. 

Wygrać i przejść do historii

Kenijczyk Evans Chebet z Kenii wygrał ubiegłoroczny TCS New York City Marathon czasem 2:08:41, siedem miesięcy po zwycięstwie w Maratonie Bostońskim. Stał się pierwszym od 2011 roku maratończykiem, który wygrał oba te biegi w tym samym roku. W historii ta sztuka udała się łącznie tylko ośmiu biegaczom.

W tym roku 34-letni Kenijczyk zdążył już obronić tytuł w Bostonie. Uzyskał czas 2:05:54 i w pokonanym polu pozostawił m.in. rekordzistę świata Eliuda Kipchoge, który do mety dotarł szósty z wynikiem 2:09:23.

– Czuję się bardzo pewnie rozpoczynając przygotowania do obrony tytułu zwycięzcy TCS New York City Marathon –  powiedział Evans Chebet. – Mam świadomość, że od czasów Billa Rodgersa w latach 70. nikt nie wygrał w dwóch kolejnych latach w maratonów w Bostonie i Nowym Jorku. Dlatego moim celem jest przejście do historii – dodał.

Szyki Chebetowi pokrzyżować będzie próbował Geoffrey Kamworor, trzykrotny mistrz świata w półmaratonie. Kenijczyk ma patent na Maraton Nowojorski. Jak chodzi o biegu z cyklu World Marathon Majors, to trzyrkotnie startował w Berlinie, raz w Londynie i Tokio, ale na trasach tych biegów najwyżej wspiął się na drugie miejsce.

W Nowym Jorku za to zwyciężał dwa razy – w 2017 i 2019 roku. Jeśli wygra w tym roku, przejdzie do historii jako trzeci zawodnik, który zaliczy taki nowojorski hattrick. Warto dodać, że Kamworor w Nowym Jorku startował w sumie cztery razy i zawsze stawał na podium biegu.

Pozostali faworyci Maratonu Nowojorskiego

Poza tym w TCS New York City Marathon wystąpi Maru Teferi z Izraela, świeżo upieczony srebrny medalista Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, a także Etiopczyk Mosinet Geremew, dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Świata i wicemistrz olimpijski Abdi Nageeye z Holandii.

Wśród pretendentów do zwycięstwa są także Kenijczyk Albert Korir, zwycięzca Maratonu Nowojorskiego sprzed dwóch lat oraz Etiopczyk Shura Kitata, który w Nowym Jorku dwukrotnie zajmował drugie miejsce. Silnym przedstawicielem Ameryki Północnej będzie Kanadyjczyk Cameron Levins, rekordzista kontynentu (2:05:36).

Mocne Etiopki wchodzą do gry

Część elity kobiet poznaliśmy już kilka tygodni temu. Ogłoszono wtedy, że wystartują cztery Kenijki: Sharon Lokedi, Hellen Obiri, Peres Jepchirchir i Brigid Kosgei.

Wczoraj dodatkowo dowiedzieliśmy, że o zwycięstwo w TCS New York City Marathon powalczą również znakomite Etiopki. Mowa o Gotytom Gebreslase, aktualnej wicemistrzyni świata, a także o rekordzistce świata na dystansach 10 000 m i półmaratonu Letesenbet Gidey, która w ubiegłym roku w Walencji zaliczyła najszybszy maratoński debiut w historii (2:16:49). W Nowym Jorku pobiegnie również Yalemzerf Yehualaw, zwyciężczyni Maratonu Londyńskiego sprzed roku.

Źródło: NYRR

fot. w nagłówku photorun.NET courtesy photo for Boston Athletic Association