Plejada najlepszych biegaczy na starcie 8. Półmaratonu Praskiego

8. Nocny Półmaraton Praski wystartuje już 2 września. Biegowi głównemu towarzyszyć będzie Piątka Praska, czyli zawody na 5 km. Start i meta obydwu dystansów znajdować się będzie na błoniach PGE Narodowego, a trasy poprowadzą najbardziej znanymi praskimi ulicami m.in. Wałem Miedzeszyńskim czy ulicą Francuską. W tym artykule przyjrzymy się elicie zawodów.

Na prawie 3 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy już można powiedzieć, że tegoroczny Półmaraton Praski cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy. Na liście startowej jest już prawie 5 tysięcy uczestników. Zapisy na zawody prowadzone są na stronie internetowej https://www.polmaratonpraski.pl.

Kto w elicie 8. Nocnego Półmaratonu Praskiego? 

Tegoroczna edycja Nocnego Półmaratonu Praskiego zapowiada się niezwykle emocjonująco. Swój udział w imprezie potwierdziło wiele polskich gwiazd biegania, szykujących się do pobicia rekordu zawodów oraz rekordu kraju. Wśród kobiet na starcie zobaczymy aż dwie triumfatorki zeszłorocznej edycji.

Mowa o olimpijce z Rio de Janeiro Iwonie Bernardelli, która zwyciężyła wtedy z czasem 01:14:01 oraz zdobywczyni drugiego miejsca (1:14.55) Emilii Mazek, która w tym sezonie zaliczyła już spektakularne zwycięstwo w łódzkim maratonie.

W biegu wystartują również srebrna medalistka mistrzostw Polski w maratonie Monika Andrzejczak, a także drużynowe medalistki mistrzostw Europy w biegu maratońskim z 2022 roku Angelika Mach oraz Monika Jackiewicz. Kobiecy dream team zamyka Izabela Paszkiewicz, najszybsza polska biegaczka na dystansie półmaratonu w 2022 roku (1:11:18).

Numerem jeden w elicie mężczyzn jest Krystian Zalewski, 15 – krotny Mistrz Polski (na różnych dystansach), aktualny rekordzista Polski w półmaratonie (1:01.32). W maju ukończył maraton w czeskiej Pradze (World Athletics Label Road Races Elite) na dziesiątej pozycji, był najlepszym Europejczykiem w stawce. Na liście startowej widzimy również Kamila Jastrzębskiego, który przed rokiem w Warszawie był drugi z wynikiem 1:06:25. W ubiegły weekend w Gdańsku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w biegu na 10 km.

Swojej szansy na podium poszuka Artur Olejarz, siódmy zawodnik tegorocznego półmaratonu w Ołomuńcu, triumfator szeregu tegorocznych biegów m.in. Noworocznego Biegu Szczecińskiego czy Biegu Nyskiego, a także trener Moniki Jackiewicz.

Po raz pierwszy w Półmaratonie Praskim wystartuje Mateusz Kaczor, który w tym roku wywalczył dwa srebrne medale mistrzostw Polski na dystansach 10 000 m i 10 km. To również wicemistrz Polski w półmaratonie z 2022 roku.

Jarząbek na starcie Piątki Praskiej

Swój udział w Piątce Praskiej zapowiedziała Sabina Jarząbek, złota medalistka mistrzostw Polski na tym dystansie, członkini kadry narodowej, uczestniczka mistrzostw Europy w Biegach Przełajowych. Jej rekord na 5 km wynosi 16:18, rekord Piątki Praskiej ustanowiony przed rokiem przez Natalię Bielak  wynosi 16:14. Czy Jarząbek da radę pobić ten wynik, przekonamy się już za niecały miesiąc.

Elita Półmaratonu Praskiego

Mężczyźni

Krystian Zalewski – 1:01:32
Mateusz Kaczor – 1:03:31
Kamil Jastrzębski – 1:04:57
Artur Olejarz – 1:06:17

Kobiety

Izabela Paszkiewicz – 1:10:13
Angelika Mach – 1:11:07
Iwona Bernardelli – 1:12:00
Monika Jackiewicz – 1:12:50
Monika Andrzejczak – 1:13:30
Emilia Mazek – 1:14:55

Źródło: Nocny Półmaraton Praski