46. Bieg Lechitów rozstrzygnięty

Do mety 46. edycji Biegu Lechitów odbywającego się nieprzerwanie od 1978 roku, najstarszego półmaratonu w Polsce dotarło 1830 biegaczy. Pierwszym zawodnikiem, który ukończył historyczną już trasę z Ostrowa Lednickiego do Gniezna okazał się Adrian Przybyła, a wśród kobiet zwyciężyła broniąca tytułu sprzed roku Monika Brzozowska.

Przybyła wygrał z wynikiem 1:12:10 i o 18 sekund wyprzedził kolejnego zawodnika na mecie, którym był Tomasz Kozłowicz (1:12:28). Podium uzupełnił Marcin Stokowski z czasem 1:13:56. Z kolei Monika Brzozowska finiszowała z rezultatem 1:19:36 przed Iwoną Zydorczak (1:27:23) i Dorotą Lutomską (1:30:07).

Wierni Lechici znów dali radę

Po raz 46. na starcie stanęli również Wierni Lechici: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak i Jerzy Nawrot, którzy uhonorowani zostali za swój wkład i konsekwencję, z jaką uczestniczą w tym historycznym wydarzeniu. Hełmy, kolczugi, tarcze i broń…niezawodna ekipa No Excuses Team ponownie przebyła dystans ponad 21 km w pełnym bojowym rynsztunku.

Sześciu biegaczy w upale dźwigało na sobie ponad 20 kg średniowiecznego uzbrojenia mieszcząc się w limicie 3 godzin. Wszyscy uczestnicy półmaratonu oraz krótszego dystansu (5 km) tzw. Piątki Lechitów otrzymali po przekroczeniu mety medal z wizerunkiem Św.Wojciecha. Jak co roku, poza zmaganiami dorosłych, swoich sił w biegach mogli spróbować młodzi zawodnicy na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów.

Staropolskie Igrce Małych Lechitów

Dla przedszkolaków uruchomiona została strefa aktywności Staropolskie Igrce Małych Lechitów, w których uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i medale. Sponsor generalny PKO Bank Polski przygotował również strefę sportową dla dzieci i młodzieży.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli znani lekkoatleci: Joanna Jóźwik, Sofia Ennaoui, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk i Zbigniew Nadolski. W ramach zawodów PKO Bank Polski zorganizował biegową akcję charytatywną. Zawodnicy, którzy dobiegli do mety z przypiętą kartą „Biegnę dla Amelki” przyczynili się do wsparcia 2-letniej Amelki Napierały, chorej na zespół Retta – nieuleczalnej choroby genetycznej. Dzięki tej akcji Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże finansowe wsparcie na rehabilitację dziewczynki.

Źródło: Klub Sportowy ALTOM