Legendarna Nowojorska Mila znów dla Szkotów

Mistrz świata i medalista olimpijski Josh Kerr oraz olimpijka Jemma Reekie wygrali niedzielną New Balance 5th Avenue Mile. To trzeci z rzędu szkocki triumf w nowojorskich zawodach. Pierwszy zwycięstwo na słynnej alei Manhattanu dla Kerra, a drugie dla Reekie, która także wygrała w 2021 roku.

Kerr kończy sezon sukcesem

Kerr, świeżo po nieoczekiwanym zdobyciu tytułu mistrza świata na 1500 metrów w ubiegłym miesiącu w Budapeszcie, wygrał w czasie 3:47.9. To trzeci najszybszy czas w historii tych zawodów i najlepszy wynik od 1995 roku.

Drugi był George Mills z Wielkiej Brytanii z czasem 3:49.9, a trzeci był Geordie Beamish z Nowej Zelandii z czasem 3:50.0. Vincent Ciattei był najlepszym Amerykaninem, kończąc na czwartym miejscu z czasem 3:50.3.

fot. Da Ping Luo for NYRR

– To zupełnie inny rodzaj wysiłku biec milę w butach po ulicy niż ten sam dystans po bieżni w kolcach – zauważył Josh Kerr.W ubiegłym roku nie osiągnąłem wyniku, w który celowałem, więc chciałem się poprawić. Miło jest zakończyć sezon sukcesem, co jest trudne w dowolnym momencie w karierze – dodał.

Reekie znów górą

Jemma Reekie zwyciężyła w czasie 4:19.4, o ponad dwie sekundy szybciej niż jej zwycięski czas w 2021 roku, a na drugim miejscu uplasowała się Irlandka Sarah Healy z czasem 4:20.0. Trzecia była Melissa Courtney-Bryant z Wielkiej Brytanii z czasem 4:20.6.

Najlepszą Amerykanką była Nikki Hiltz. Dotarła do mety jako czwarta z czasem 4:20.7.

fot. Adam Hunger for NYRR

– Bieganie tej mili jest dla mnie zawsze wyjątkowe – powiedziała Jemma Reekie. – Wygrałam ją w 2021 roku. W zeszłym roku ponownie zajęłam wysokie miejsce, a teraz cieszę się, że znów jestem zwyciężczynią. To naprawdę wspaniała impreza i zawsze z chęcią tu wracam – podkreśliła.

Najsłynniejsza mila na świecie

New Balance 5th Avenue Mile to coroczny bieg uliczny na dystansie 1 mili (1,6 km) na Piątej Alei w Nowym Jorku. Obecnie jego organizatorem jest New York Road Runners. Wyścig rozpoczyna się na ulicy 80th i biegnie dwadzieścia bloków na południe, do ulicy 60th. Pierwsza edycja odbyła się 26 września 1981 roku.

Rekordowe wyniki w historii biegu należą do Sydneya Maree, który zwyciężył w inauguracyjnym biegu z czasem 3:47.52 oraz do Laury Muir, która ustanowiła rekord 4:14.8 w 2022 roku. Najwięcej zwycięstw w imprezie, bo aż 8 skompletowała Amerykanka Jennifer Simpson.

Zwycięzcami ostatniej edycji w 2022 roku byli Jake Wightman i Laura Muir, co stanowiło drugi z rzędu „szkocki dublet” po zwycięstwie Wightmana i Jemmy Reekie w 2021 roku.

W niedzielę w New Balance 5th Avenue Mile wystartowało ponad 9 tysięcy biegaczy.

Źródło: NYRR

fot. w nagłówku Da Ping Luo for NYRR