Niepodległa Piątka w randze Mistrzostw Polski na 5 km ruszyła z zapisami. „Liczymy się wszyscy”

Ruszyły zapisy na 3. edycję Niepodległej Piątki, która odbędzie się w Warszawie 5 listopada. W tym roku bieg o randze Mistrzostw Polski na 5 km z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wystartuje pod hasłem ,,Liczymy się wszyscy”. Amatorzy i zawodowcy będą mieli do pokonania 5 okrążeń wokół PGE Narodowego.

Nadchodzi trzecia edycja jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń biegowych roku – Niepodległej Piątki. Tak jak w poprzednich latach Fundacja Action Life – organizator licznych wydarzeń i programów sportowych – zaprasza na prestiżowy, pięciokilometrowy bieg w randze Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Drużyn, który będzie okazją do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

To wydarzenie otwarte, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni. Bieg odbędzie się już 5 listopada na koronie PGE Narodowego w Warszawie pod hasłem ,,Liczymy się wszyscy”!

W poprzednich latach w biegu udział wzięło ponad tysiąc biegaczy. Nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, którzy mogli poszczycić się startem w mistrzostwach Polski.

– Największą nagrodą dla nas, była możliwość oglądania w poprzednich latach radości i pasji tych, którzy stanęli na starcie – zmierzyli się sami ze sobą, bili życiowe rekordy, łamali własne bariery – zauważa Jakub Nowak, jeden z najbardziej utytułowanych warszawskich biegaczy, a także organizator imprezy.

Po raz kolejny o tytuł Mistrzów Polski w biegu na 5 km, walczyć będą również drużyny.

Niepodległa Piątka jest imprezą sportową o wyjątkowym znaczeniu. To oficjalne mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 5 kilometrów. Władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podczas pierwszych dwóch edycji przyznały organizatorom funkcję gospodarza czempionatu. Tak będzie i tym razem! Nie oznacza to jednak, że w biegu wziąć udział mogą jedynie profesjonaliści.

,,Liczymy się wszyscy”

To więcej niż hasło tegorocznego biegu. To idea, która niesie ze sobą ważny, podwójny przekaz. Po pierwsze, podkreśla, że wszyscy jesteśmy ważni dla Niepodległej Polski i potrafimy ze sobą współpracować. Po drugie, w Biegu może wziąć udział każdy, a swoim wynikiem może przyczynić się do wspólnego sukcesu.

– Nie musisz być zawodowym biegaczem, posiadać licencji czy należeć do klubu. Jeśli tylko kochasz biegać i chciałbyś się sprawdzić, to spotkajmy się na starcie – przekonują organizatorzy.

Formuła jest prosta: bieg zostanie zorganizowany w siedmiu seriach z ograniczoną liczbą uczestników. Startujący będą mieli do pokonania pięć okrążeń po koronie PGE Narodowego o długości jednego kilometra.

– W pierwszych pięciu turach wystartować może każdy miłośnik biegania. Dwie ostatnie serie będą zaś przygotowane dla szybkobiegaczy: w szóstej serii pobiegną kobiety biegające poniżej 20 minut, a w siódmej mężczyźni biegający poniżej 17 minut. Słowem: jeśli nie biegniesz poniżej 17 minut, to możesz dowolnie wybrać turę. Nie są one stopniowane trudnością – tłumaczy Jakub Nowak i podkreśla, że płaska trasa biegu wokół korony PGE Narodowego powinna sprzyjać biciu rekordów życiowych.

W poprzednich edycjach na starcie stanęło kilku elitarnych biegaczy, m.in. Monika Jackiewicz brązowa medalistka drużynowo Mistrzostw Europy w maratonie, olimpijka Iwona Bernardelli, Izabela Paszkiewicz, Sabina Jarząbek, Ewa Jagielska czy reprezentanci Polski Mateusz Kaczor, Aleksander Wiącek, Kamil Karbowiak i Patryk Kozłowski. Także i w tym roku o tytuł najszybszej biegaczki i biegacza w Polsce rywalizować będzie ścisła czołówka.

Pobiegną także dzieci

To jednak nie koniec atrakcji. W tym roku organizatorzy będą starali się zarazić pasją do biegania dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Dystans będzie zależał od wieku – najmłodsi pobiegną na 200 m, a nastolatkowie – na tysiąc. Udział w tych biegach będzie bezpłatny.

Data biegu – w tym roku wypada ona 5 listopada – nie jest przypadkowa. To ostatnia niedziela przed 11 listopada. W ten sposób biegacze uczczą 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– W trakcie poprzednich edycji atmosfera była wyjątkowa, zebraliśmy mnóstwo pozytywnych opinii. Dlatego nie zatrzymujemy się i chcemy, by biegacze na stałe wpisali Niepodległą Piątkę do swoich kalendarzy – podkreśla Nowak.

Już można się zapisywać. Im szybciej tym taniej

W tym roku zapisy ruszyły na początku września i prowadzone są na stronie internetowej https://www.niepodlegla5.pl.

Pakiety startowe kosztują od 79 do 99 zł w zależności od chwili zapisania się na bieg. Wcześniejsza rejestracja gwarantuje niższą cenę pakietu, który obejmuje okolicznościową koszulkę Niepodległej Piątki, worek depozytowy oraz nawodnienie na koniec rywalizacji. Na mecie Niepodległej Piątki biegacze otrzymają pamiątkowy medal.

– 5 listopada każda i każdy poczuje sportowe emocje oraz zdrowego ducha rywalizacji, a także będzie miał szansę sprawdzić swoje siły pięciokrotnie okrążając PGE Narodowy. Serdecznie zapraszamy wolontariuszy do pomocy przy imprezie oraz kibiców, którzy są ważną częścią całego wydarzenia. Wyraźmy radość z wolności wspólnym biegiem – zachęcają organizatorzy.

Źródło: Fundacja Action Life