Rekordowe zainteresowanie 128. Maratonem Bostońskim

Organizatorzy 128. edycji Boston Marathon podali wczoraj (15 września) w komunikacie, że po pierwszym tygodniu rejestracji otrzymali rekordową liczbę 33 tysięcy aplikacji od biegaczy z całego świata. Ponieważ miejsc jest mniej niż chętnych, prawo startu w najstarszym maratonie na świecie otrzymają tylko najszybsi ze zgłoszonych.

W Bostonie biegają najszybsi

System zapisów na Maraton Bostoński jest unikalny, bowiem inaczej niż w przypadku innych biegów w prestiżowym cyklu World Marathon Majors (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork) tutaj nie ma loterii. Oznacza to, że zgłosić mogli się jedynie biegacze spełniający limity czasowe określone dla ich wieku oraz płci. Innymi słowy, aby otrzymać prawo wypełnienia formularza rejestracyjnego należało w okresie między 1 września 2022, a 15 września 2023 uzyskać czasową kwalifikację na innym oficjalnym maratonie.

Wysłanie zgłoszenia oczywiście nie jest równoznaczne z przyznaniem miejsca w maratonie. W przypadku, gdy zgłoszeń jest więcej niż limit uczestników, organizatorzy dokonują analizy czasów i przyznają pakiety jedynie tym najszybszym.

Tegoroczny rekord 33 tysięcy zgłoszeń można traktować jako zaskoczenie, ale i dowód na to, że na świecie rośnie zainteresowanie maratonem.

– Podziwiamy determinację biegaczy zainteresowanych startem w 128. Maratonie Bostońskim – powiedział Jack Fleming, Prezes i CEO w Boston Athletic Association. – Rekordowa liczba zgłoszeń od uczestników spełniających limity kwalifikacyjne pokazuje siłę biegów ulicznych na całym świecie. Świadczy również o zaangażowaniu biegaczy w podjęcie wyzwania zdobycia kwalifikującego czasu na maraton w Bostonie – dodał.

Wśród zgłoszonych na 128. Maraton Bostoński są biegacze w wieku od 18 do 82 lat ze 127 krajów z całego świata i wszystkich stanów USA. Czasy kwalifikacyjne zawodnicy zdobywali na ponad 528 biegach maratońskich na całym świecie.

Aktualnie Boston Athetlic Association weryfikuje wszystkie zgłoszenia i roześle do biegaczy maile z potwierdzeniem przyznania miejsca w maratonie najpóźniej w ciągu najbliższych trzech tygodni.

fot. Depositphotos.com

Oficjalny limit 128. Boston Marathon to 30 tysięcy uczestników, ale należy pamiętać, że z tej liczby jedynie około 23-24 tysiące miejsc otrzymają zawodnicy zakwalifikowani z czasami. Reszta trafi m.in. do biegaczy wybierających ścieżkę charytatywną, w ramach której w zamian za pakiet, zbierają pieniądze na rzecz jednej ze 160 organizacji będących oficjalnymi partnerami maratonu.

Część miejsc jest do dyspozycji również sponsorów imprezy, a także tour operatorów, którzy sprzedają je najbogatszym biegaczom.

Liczby Boston Marathon

Poprzedni rekord zainteresowania Maratonem Bostońskim padł w 2018 roku i wynosił 30 458 zgłoszeń. Rok później chętnych było 27, 288 i powoli zaczęło się mówić o kryzysie na rynku maratonów dodatkowo spotęgowanym pandemią Covid-19. Spowodowała ona, że w 2020 roku, po raz pierwszy w 125-letniej historii, bieg na trasie z Hopkinton do Bostonu nie odbył się.

W latach 2021-2022 zgłoszonych było wiele mniej niż przed pandemią -22 936 (2021) i 23,267 (2022), oznaczało to, że w edycjach maratonu 2022 i 2023 wystartowali wszyscy chętni.

Wyjątkowo trudny był 2021 rok, gdy z powodu ograniczeń po pandemii limit miejsc na Maraton Bostoński został zmniejszony do 20 tysięcy. Wtedy prawa startu w imprezie nie otrzymało aż 9,215 zarejestrowanych biegaczy.

red

fot. w nagłówku Depostiphotos.com