W sobotę 32. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie. Na listach startowych pustki

Mizernie prezentują się listy startowe 32. PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które odbędą się w sobotę, 9 września w Grudziądzu. O medale powalczy raptem 10 kobiet i 14 mężczyzn. Impreza będzie kameralna, na liście startowej jest mniej niż 400 zawodników. 

Dla kogo medale mistrzostw Polski w półmaratonie?

Wśród zgłoszonych 10 kobiet widnieją nazwiska dwóch członkiń kadry narodowej – aktualnej mistrzyni kraju Aleksandry Brzezińskiej oraz Angeliki Mach, która wygrała mistrzostwa w półmaratonie w 2020 roku. Wydaje się, że to między tymi dwiema zawodniczkami rozegra się walka o tytuł mistrzowski. W Grudziądzu swojej szansy na medal poszuka również doświadczona, 38-letnia Olga Kalendarova-Ochal. Przed rokiem z Iławy przywiozła brąz.

Jak chodzi o rywalizację mężczyzn, to ciężko tu wskazać jakiegoś zdecydowanego faworyta. Na liście jest 14 zawodników.W tej grupie jest m.in. Patryk Kozłowski z Radomia, który w lutym na zawodach Brooks Armagh 5k w Irlandii Północnej pokonał dystans 5 km w rewelacyjnym czasie 13:46. To drugi najlepszy wynik na polskiej liście all-time. W półmaratonie podopieczny Leszka Trzosa legitymuje się rekordem życiowym 1:05:11. Zobaczymy, jak spisze się na ulicach Grudziądza.

Do walki o medale z pewnością będzie chciał włączyć się Adam Głogowski, brązowy medalista z ubiegłego roku z Iławy (1:05:27). Niewyrównane porachunki z mistrzostwami w półmaratonie mają zgłoszeni Krzysztof Gosiewski (1:06:38) i Przemysław Dąbrowski (1:06:00), którzy meldowali się tuż za podium odpowiednio rok i dwa lata temu.

W Grudziądzu wystartować ma także Marcin Konieczny, czyli popularny MKON. Przekonujący, że „nie ma nie mogę” biegacz ma bardzo udany sezon. Na początku czerwca w Warszawie z czasem 15:29 pobił rekord Polski w kategorii M-50 w biegu na 5 km. Z kolei pod koniec maja poprawił rekord kraju w swojej kategorii wiekowej również na 5000 m. Uzyskał wtedy czas 15:39, lepszy o 5 sekund od wcześniejszego najlepszego wyniku Zbigniewa Murawskiego.

Mistrzostwa w prezencie na urodziny

Start 32. PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie zaplanowano na godzinę 11:00. Zawody są częścią obchodów 100-lecia klubu Olimpia, z którym związany był Bronisław Malinowski, legendarny polski lekkoatleta, mistrz (1980 Moskwa) i wicemistrz (1976 Montreal) olimpijski w biegu na 3000 m z przeszkodami. W 1981 roku w wieku zaledwie 30 lat zginął w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu.

Grudziądz przygotuje mistrzostwa kraju w półmaratonie po raz pierwszy w historii. Prawo do organizacji otrzymał pod koniec 2022 roku. Jak dowiedzieliśmy się wtedy w Polskim Związku Lekkiej Atletyki tylko działacze Olimpii byli zainteresowani organizacją mistrzostw kraju w połówce.

Warto podkreślić, że to całkiem nowy bieg w Grudziądzu, tworzony obok Półmaratonu Grudziądz-Rulewo Śladami Bronka Malinowskiego, który tradycyjnie odbywa się w maju.

W ubiegłym roku gospodarzem zawodów w randze mistrzostw Polski była Iława, a w latach 2020-2021 o medale biegacze walczyli w Bydgoszczy. Wcześniej, od 2000 roku areną rywalizacji czołowych zawodników były ulice Piły.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com