W Zakopanem będzie konferencja biegowa

W dniach 21-22 października w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem odbędzie się konferencja „Biegowe 360 stopni”. W charakterze ekspertów wystąpią znakomici polscy lekkoatleci, w tym medaliści mistrzostw świata i Europy. W programie wydarzenia jest również kolejna odsłona biegu „Dycha Pod Krokwią”.

Gwiazdami konferencji będą znakomici polscy biegacze – Joanna Jóźwik i Adam Kszczot, trener polskich biegaczek na dystansie 400 metrów Aleksander Matusiński i trener polskich maratończyków Jacek Kostrzeba. Konferencję poprowadzi były medalista mistrzostw świata Marek Plawgo, a to nie koniec znanych postaci, bo do Zakopanego przyjadą tez m.in. rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, specjalista w biegach górskich i organizator jednego z największych festiwali górskich Piotr Herzog.

– Bieganie w Polsce już od dawna jest bardzo popularną formą rekreacji, ale i tak każdego roku biegaczy i imprez biegowych jest coraz więcej. Bardzo się z tego cieszę, bo uważam, że bieganie nie tylko znakomicie wpływa na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Odczucia po intensywnym treningu są fantastyczne i doskonale wpływają na naszą pozostałą aktywność na co dzień – mówi Joanna Jóźwik.

Dla biegaczy po czterdziestce

W programie konferencji są nie tylko ciekawe wykłady byłych zawodników i trenerów, ale także spotkania ze specjalistami w dziedzinie social mediów, w tym warsztaty z prowadzenia konta TikTok przez aktywnego sportowca. Będzie też warsztat praktyczny z mistrzynią świata młodzieżowców w biegach narciarskich Izabelą Marcisz. Każdego dnia w planach są poranki biegowe z gwiazdami sportu – w sobotę z Joanną Jóźwik i Markiem Plawgo, a w niedzielę z Adamem Kszczotem.

– Poruszymy też bardzo ważne tematy dla biegaczy po czterdziestym roku życia, powiemy o tym, jak ważny jest dobór butów do biegania czy też przybliżymy założenia związane z wykorzystaniem hipoksji i treningu wysokogórskiego w życiu biegacza – dodaje Artur Kozłowski, były maratończyk.

fot. Rafał Oleksiewicz

W programie są też bez wątpienia wartościowe spotkania z dr Mateuszem Janikiem, specjalistą ortopedii, który wskaże skuteczne metody regeneracji i profilaktyki zdrowotnej, oraz fizjoterapeutką dr Urszulą Biernat, która w teorii i praktyce analizować będzie technikę biegu dla wskazania prawidłowych wzorców.

– Odbiorcą konferencji ma być całe środowisko biegowe, czyli osoby amatorsko uprawiające różne formy biegu, choćby biegi po górach, jogging, biegi przełajowe, na bieżni, ale także zawodnicy startujących w profesjonalnych imprezach. Zależy nam, by skupić się nie tylko na popularyzacji biegów, a co za tym idzie propagowaniu zdrowego i aktywnego trybu życia, ale również poszerzaniu wiedzy społecznej o możliwościach uprawiania biegania w sposób bezpieczny oraz integracji środowiska skupionego wokół aktywności biegowych – dodaje Kozłowski.

Zapisy do udziału w wydarzeniu „Biegowe 360 stopni – konferencja Zakopane 2023″ przyjmowane są pod adresem mailowym run@aktywnypolak.pl, a wszystkie szczegóły dotyczące atrakcyjnych pakietów i szczegółowego programu konferencji dostępne są na stronie internetowej http://biegowe360.pl/.

fot. Rafał Oleksiewicz

Będzie trzecia „Dycha Pod Krokwią”

Imprezą towarzyszącą konferencji będzie trzecia edycja biegu „Dycha Pod Krokwią”, który odbędzie się w sobotę, 21 października o godzinie 21:00.

Trasa o długości 10 km będzie poprowadzona na 4 pętlach o długości 2,,5 km każda. Nawierzchnia w około 85% będzie asfaltowa, ale będą też fragmenty szutrowo-kamieniste. Start i meta biegu będzie zlokalizowana na terenie przy kompleksie Średnia Krokiew w Zakopanem. Zapisy na bieg przyjmowane są na stronie www.bgtimesport.pl/zawody/info/id/663

Źródło: Biuro Prasowe COS, red

fot. w nagłówku Paweł Skraba