Jubileuszowe 100. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się w Bydgoszczy

Jubileuszowe 100. Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce odbędą się w ostatni weekend czerwca 2024 roku w Bydgoszczy. – To miasto, które ma bogate doświadczenie organizacyjne oraz stoją za nim atuty historyczne. Było zatem idealnym kandydatem do powierzenia mu organizacji tego sportowego wydarzenia – przyznaje prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski. 

Trafili w okienko

Za dokonanym przez Zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wyborem Bydgoszczy na gospodarza jubileuszowej edycji mistrzostw stało wiele argumentów.

– Szukając gospodarza tak ważnego wydarzenia chcieliśmy postawić na miasto, które ma doświadczenie w organizacji imprez lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. Dodatkowo atutem miało być silne zakorzenienie w historii lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Bydgoszcz była zatem idealnym kandydatem – przyznaje Henryk Olszewski,  prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Fot. Lukasz Szelag/PZLA

Jak dodaje szef PZLA termin zawodów wynika z kalendarza międzynarodowego i powinien być gwarancją wysokiego poziomu sportowego.

– W Bydgoszczy będziemy świadkami ostatecznych rozstrzygnięć, jeśli chodzi o skład kadry olimpijskiej na Paryż. Zawody odbędą się w dniach 28-30 czerwca 2024 roku, czyli w tzw. okienku wyznaczonym na rozegranie krajowych mistrzostw przez światową federację World Athletics. To gwarancja wysokiego poziomu sportowego, który mam nadzieję przyciągnie na trybuny bydgoskiego stadionu naprawdę bardzo wielu kibiców i sympatyków lekkiej atletyki – dodaje prezes Olszewski.

Szczęśliwe miejsce dla lekkiej atletyki

Dumy z racji powierzenia organizacji mistrzostw nie kryją władze Bydgoszczy z prezydentem Rafałem Bruskim na czele.

Bardzo dziękuję Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki za zaufanie. To dla nas podwójne wyróżnienie z uwagi na wyjątkowy jubileusz, jakim będą setne mistrzostwa Polski oraz na fakt, że rozegrane zostaną na miesiąc przed najważniejszą dla sportowców imprezą, igrzyskami olimpijskimi podkreśla prezydent Bydgoszczy.

Rafał Bruski przypomina, że stadion przy ulicy Gdańskiej, który będzie areną mistrzostw, to szczęśliwe miejsce dla polskiej lekkoatletyki.

fot. Paweł Skraba

Na bydgoskim stadionie Zawisza objawił się niejeden talent. To właśnie tam nasza „dama lekkiej atletyki”, Honorowa Obywatelka Bydgoszczy, Pani Irena Szewińska, w 1976 r. ustanowiła rekord świata, a 34 lata później swój własny rekord globu poprawiła Anita Włodarczyk. To bardzo szczęśliwe miejsce dla wielu lekkoatletów. Już dziś życzę uczestnikom przyszłorocznej imprezy jak najlepszych rezultatów. Niech będzie to znakomity prognostyk przed Paryżem – mówi prezydent Bruski.

Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński przyznaje, że organizacja 100. PZLA Mistrzostw Polski to nie tylko zaszczyt i przywilej, ale przede wszystkim duże wyzwanie.

– Chciałbym przypomnieć, że to będą już 24. mistrzostwa Polski seniorów zorganizowane na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoszcz była gospodarzem tego wydarzenia najwięcej razy, bo 19. Do tego dochodzą trzy edycje w Grudziądzu i po jednej w Toruniu oraz Włocławku. To pokazuje jak silnym regionem w lekkiej atletyce są Kujawy i Pomorze – podkreśla prezes Krzysztof Wolsztyński.

Ponad 100 lat Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce

Lekkoatletyczne mistrzostwa Polski rozgrywane są od 1920 roku.

Pierwsza edycja zawodów odbyła się we Lwowie. To był wtedy najważniejszy ośrodek lekkoatletyczny w odradzającej się Polsce. Zawody nazwano „mistrzostwami głównymi Polski”, a zdominowali je zawodnicy z Galicji, ze Lwowa. Dwanaście złotych krążków zdobyli zawodnicy gospodarzy z Pogoni i Czarnych, a siedem wywalczyli jeszcze lekkoatleci Polonii Warszawa – wylicza Janusz Rozum, przewodniczący Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Po raz pierwszy krajowy czempionat zawitał do Bydgoszczy już w 1930 roku.

Bydgoszcz w roli gospodarza zadebiutowała dziesięć lat później. Pod koniec lipca była organizatorem mistrzostw Polski w konkurencjach kobiecych. Mężczyźni rywalizowali wówczas w Warszawie, a podział zawodów na osobne dla kobiet i mężczyzn zlikwidowano dopiero w 1945 roku – dodaje Rozum.

100. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy pomiędzy 28 i 30 czerwca 2024 roku.

Źródło: PZLA

fot. w nagłówku Marek Biczyk