Tego jeszcze nie było. Niepodległa Piątka dla każdego totalnie za darmo!

Ogromną niespodziankę biegaczom sprawili organizatorzy trzeciej edycji Niepodległej Piątki, która odbędzie się 5 listopada na trasie wytyczonej dookoła PGE Narodowego w Warszawie. Ogłosili dzisiaj, że znoszą opłaty startowe i o godzinie 18:00 wznowili zapisy na bieg w randze Mistrzostw Polski na dystansie 5 km. Warto szybko zarezerwować sobie miejsce na liście startowej póki są miejsca.

Był płatny, będzie za darmo

To bezprecedensowa sytuacja w polskim biegowym świecie. Organizatorzy Niepodległej Piątki, czyli dużej prestiżowej imprezy, z bardzo atrakcyjnym pakietem startowym i prestiżową lokalizacją zdecydowali się zakończyć regularne zapisy i otwierają bezpłatną rejestrację dla wszystkich chętnych.

Limit miejsc wynosi 1650, ale warto pamiętać, że osoby już zapisane mają zagwarantowane miejsce na liście startowej. Zapisy trwają na stronie internetowej niepodlegla5.pl.

– Dzięki współpracy oraz zaangażowaniu naszych partnerów i darczyńców, udział w tegorocznej edycji biegu Niepodległa Piątka, będzie bezpłatny. Już 5 listopada każda biegaczka i każdy biegacz mogą sprawdzić swoje siły startując w biegu na 5 km wokół korony PGE Narodowego w Warszawie – poinformowali organizatorzy w niedzielę po południu dodając, że osoby, które zdążyły opłacić start otrzymają zwrot środków. Nastąpi to najpóźniej w ciągu 14 dni.

Bieg będzie bezpłatny, ale bez zmian pozostaje pakiet startowy, w skład którego wchodzą numer, chip do pomiaru czasu, a także pamiątkowy medal na mecie.

To jednak nie koniec atrakcji. W tym roku organizatorzy będą starali się zarazić pasją do biegania dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Dystans będzie zależał od wieku – najmłodsi pobiegną na 200 m, a nastolatkowie – na tysiąc. Udział w tych biegach również będzie bezpłatny.

Fundacja Action Life, która stoi za Niepodległą Piątką zachęca jednocześnie do dobrowolnych wpłat na jej cele statutowe. Darowizny przelewać można na rachunek o numerze: 06 1090 1043 0000 0001 2599 8408.

#LiczymySięWszyscy

Data wydarzenia, czyli 5 listopada jest nieprzypadkowa, to ostatnia niedziela przed 11 listopada. Zawody stanowią formę świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy podkreślają, że wspólny udział w Niepodległej Piątce jest wyrazem wdzięczności kolejnych pokoleń za wolność naszego kraju.

W tym roku bieg wystartuje pod hasłem ,,Liczymy się wszyscy”. Amatorzy i zawodowcy jak zwykle będą mieli do pokonania 5 okrążeń wokół PGE Narodowego.

–  To idea, która niesie ze sobą ważny, podwójny przekaz. Po pierwsze, wszyscy jesteśmy ważni dla Niepodległej Polski i potrafimy ze sobą współpracować. Po drugie, w biegu może wziąć udział każdy, a swoim wynikiem może przyczynić się do wspólnego sukcesu – czytamy w komunikacie organizatorów.

Seria dla każdego

Start biegu nastąpi w dziesięciu turach (7 dla dorosłych i 3 dla dzieci i młodzieży) począwszy od godziny 9:00. Jako pierwsi zmagania rozpoczną nieco wolniejsi biegacze i z każdą kolejną serią z dystansem 5 km mierzyć będą się coraz lepiej wytrenowani zawodnicy. Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo organizatorzy wprowadzili ograniczenie liczby uczestników.

W pierwszych czterech wystartuje po około 250 osób, w piątej limit wyniesie 200 osób, a dwie ostatnie serie zgromadzą po 150 osób każda. Zestaw uzupełnią trzy tury biegów dla dzieci i młodzieży na dystansach 200 m, 400 m i 1 km.

Szczególnie wiele emocji dostarczyć powinny finałowe serie zaplanowane na godzinę 15:00 i 15:30. Wystąpią w nich elitarni biegacze i biegaczki walczący o tytuły mistrzów Polski w biegu na 5 km oraz amatorzy legitymujący się rekordami życiowymi na poziomie co najmniej 20 minut (kobiety) i 17 minut (mężczyźni).

– Zgłoszenia do tych dwóch serii odbywają się mailowo na adres kontakt@niepodlegla5.pl. Prosimy o przesłanie dowodu na wynik uprawniający do startu w tych seriach zgodnie z regulaminem – apelują organizatorzy.

Przed rokiem, złote medale mistrzostw kraju podczas zawodów na PGE Narodowym wywalczyli Sabina Jarząbek (16:19) i Mateusz Kaczor (14:14).

O mistrzowskie krążki powalczą również drużyny. W klasyfikacji Otwartych Mistrzostw Polski Drużyn w biegu na 5 km uwzględnieni zostaną zawodnicy i zawodniczki, którzy podczas rejestracji na wydarzenie jako klub wpisali identycznie brzmiące nazwy.

W trakcie biegu prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa, osobno dla kobiet, mężczyzn i zespołów MIX. Wygrywa drużyna, która osiągnie najniższy łączny czas.

Źrodło: Fundacja Action Life