Ironman codziennie przez cały rok. Polak chce pobić rekord Guinnessa

Adrian Kostera zamierza pobić rekord Guinnessa w najdłuższym triathlonie świata. W ciągu roku Polak jako pierwszy na świecie chce przepłynąć 1205 km, przejechać na rowerze 31132 km i przebiec 7833 km. Na miejsce realizacji tego wyzwania ultratriathlonista wybrał Dolny Śląsk. 

Szalone wyzwanie Kostery

Triathlonista Adrian Kostera celuje w pobicie rekordu Guinnessa w kategorii „Najdłuższy Triathlon”. Oznacza to konieczność przebycia dystansu większego od obwodu ziemi wzdłuż równika: łącznie 40170 km. To mordercze wyzwanie ma promować sport, aktywność i zdrowy styl życia, a także pokazać, że Dolny Śląsk to miejsce idealne do wielu aktywności.

We Wrocławiu podpisano dzisiaj list intencyjny dotyczący tego wydarzenia.

 Na Dolnym Śląsku mamy doskonałą infrastrukturę sportową, trasy rowerowe, biegowe oraz akweny. Chcemy mieszkańcom i turystom, amatorom, jak i profesjonalistom, pokazywać potencjał naszego regionu i promować to, co dla nas najważniejsze, czyli zdrowie – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Kostera najpierw przez 67 dni będzie pływał po 18 kilometrów, później kolejnych 155 dni będzie jeździł na rowerze po 200 kilometrów, a na koniec będzie biegać codziennie przez 143 dni po 55 kilometrów.

Jak dowiedział się serwis wroclaw.wyborcza.pl bicie rekordu rozpocznie się 1 czerwca 2023 roku we Wrocławiu. Adrian Kostera popłynie Odrą z z okolic mostu Grunwaldzkiego w kierunku Hydropolis. Trasy biegowe ultratriathlonista ma pokonywać na Polanie Jakuszyckiej.

– Razem z moim zespołem przeprowadziliśmy bardzo szczegółowe analizy na temat tego, gdzie najlepiej podjąć takie wyzwanie. Zidentyfikowaliśmy wiele punktów krytycznych, które musiały zostać spełnione i Dolny Śląsk pod tym względem okazał się najlepszy. Nie bez znaczenia było również to, że od  razu odczuliśmy, że jesteśmy tu bardzo mile widziani – powiedział nam Adrian Kostera. 

fot. archiwum prywatne

Spakuje klapki?

Adrian Kostera to rekordzista świata na dystansie 5 x Ironman (ustanowionym w czerwcu 2022 roku w Colmar we Francji). Na koncie sukcesów 36-letniego ultratriathlonisty jest także najlepszy na świecie wynik na dystansie najdłuższego duathlonu  (120 kilometrów biegu, 1800 kilometrów rowerem szosowym i ponownie 422 kilometry biegu) oraz przebiegnięcie 100 maratonów w 100 dni.

W ubiegłym roku Polak dzielnie walczył na trasie 10 x Ironman podczas Mistrzostw Świata w szwajcarskim Buchs. 38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze i 422 km biegu zajęło mu w sumie 189 godzin i 55 minut. Warto dodać, że podczas tych zawodów na trasie biegowej Kostera uszkodził sobie stopy. Zasłynął tym, że zdjął biegowe buty i część dystansu pokonał w klapkach. 

Na konferencji prasowej we Wrocławiu Adrian Kostera podkreślił, że realizując projekt #365triathlon chce inspirować innych ludzi do aktywności fizycznej. Wydarzenie na Dolnym Śląsku, podobnie jak inne wyzwania, w których dotychczas brał udział, będzie relacjonowane na żywo w Internecie. Będzie można również towarzyszyć sportowcowi w przemierzaniu dowolnej liczby kilometrów.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, red

fot. w nagłówku archiwum prywatne