Niepodległa Piątka już w niedzielę. Dla kogo medale Mistrzostw Polski na 5 km?

Bardzo ciekawie zapowiadają się 11. Otwarte Mistrzostwa Polski na 5 km, które już jutro (5 listopada) odbędą się w ramach Niepodległej Piątki na PGE Narodowym. O medale powalczą m.in. broniący mistrzowskich tytułów sprzed roku Sabina Jarząbek i Mateusz Kaczor.

Impreza rozpocznie się o godzinie 9:00. Jako pierwsi trasę na pętli dookoła PGE Narodowego pokonywać będą amatorzy w trzech seriach. O godzinie 11:40 nastąpi krótki przerywnik w postaci koncertu zespołu „Ferajna z Hoovera” i tuż po nim, o godzinie 12:20 ruszą trzy fale specjalne dla dzieci i młodzieży kolejno na dystansach 200 m, 400 m i 1 km. Po nich przyjdzie czas na jeszcze dwie tury dla amatorów o godzinie 13:00 i 14:00.

Mistrzyni powraca

Najwięcej sportowych emocji towarzyszyć powinno seriom, w których zobaczymy biegaczy walczących o tytuły Mistrzostw Polski. Jako pierwsze, o godzinie 15:00 z dystansem 5 km zmierzą się kobiety. Na listach tury VI są nazwiska 65 zawodniczek, które zakwalifikowały się do startu z wynikami życiowymi poniżej 20 minut.

Żelazną faworytką do złota jest Sabina Jarząbek, która w Warszawie wygrała również przed rokiem z czasem 16:19. Kielczanka jest w wysokiej formie, o czym świadczy fakt, że pod koniec października w Kole wywalczyła tytuł mistrzyni kraju w biegu na 10 km.

W stawce jest również Ewa Jagielska, wicemistrzyni na 5 km sprzed roku. 41-latka ma za sobą bardzo intensywny sezon okraszony dwoma maratonami – w Warszawie i Poznaniu. Znacznie szybciej pobiegła w stolicy, gdzie uzyskała wynik 2:34:43, który jest jej nowym rekordem życiowym.

Wśród faworytek są także brązowa medalistka na 10 km Monika Dubiella, a także Paulina Kaczyńska, która na dystansie 5 km reprezentowała Polskę na październikowych Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych w Rydze. Do mety dobiegła z nowym osobistym rekordem 16:00.

Poza wymienionymi zawodniczkami do walki o czołowe lokaty powinny włączyć się również Monika Kaczmarek (16:31), Olimpia Breza, Justyna Korytkowska (16:42), Beata Niemyjska (16:51), a także doświadczona Olga Kalendarova-Ochal.

Radom w natarciu

O godzinie 15:30 w kończącej tegoroczną Niepodległą Piątkę serii VII zobaczymy aż 179 zawodników z rekordami życiowymi poniżej 17 minut.

Na starcie zamelduje się m.in. aktualny mistrz Polski w biegu na 5 km Mateusz Kaczor. Podopieczny trenera Leszka Trzosa jest w gazie. Po koniec października w Poznaniu udanie zadebiutował na dystansie maratonu, który ukończył z dobrym czasem 2:12:38. Wcześniej w sierpniu zawodnik RLTL Optima Radom w Gdańsku wywalczył srebrny medal mistrzostw kraju na 10 km (29:43).

Do Warszawy wybiera się również inny zawodnik tego klubu Patryk Kozłowski, który na początku roku w Armagh uzyskał drugi wynik w polskich tabelach na 5 km – 13:46.

W niedzielę zobaczymy, w jakiej formie są Dariusz Boratyński i Aleksander Wiącek. Przed rokiem obaj stanęli na podium zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W stawce faworytów są również Emil Dobrowolski, Krzysztof Gosiewski, Bartosz Jarczok, Kamil Młynarz, Andrzej Starżyński i Wiktor Szynaka.

Jakie nagrody dla zwycięzców?

Poza medalami Mistrzostw Polski na zwycięzców czekają puchary i nagrody. Za złoto organizatorzy wypłacą 2 tysiące złotych, za srebro 1250 złotych, a za brąz 1000 złotych. Pieniądze trafią również do zawodników, którzy zajmą czwarte (500 złotych) i piąte miejsce (250 złotych). Dodatkowo pierwsza piątka biegaczy i biegaczek otrzymają bony naukowe o wartości 10 tysięcy złotych każdy, ufundowane przez Collegium Humanum, partnera merytorycznego biegu.

Wydarzenie transmitowane będzie na profilu facebookowym wydarzenia https://www.facebook.com/NiepodleglaPiatka

red