Oszuści zarabiają na charytatywnym biegu Wings for Life

Wczoraj informowaliśmy o rekordowo szybkiej sprzedaży 8 tysięcy pakietów na stacjonarny bieg Wings for Life w Poznaniu, a dzisiaj jego organizatorzy wydali oświadczenie, w którym zasygnalizowali, że część osób zakupiła vouchery z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. – Jeśli zauważycie ofertę sprzedaży w social mediach – prosimy, nie korzystajcie z niej – zaapelowali.

„Nie kupujcie voucherów”

Komplet 8 tysięcy miejsc na stacjonarny bieg Wings for Life w Poznaniu w internetowej sprzedaży rozszedł się w zaledwie 9 minut, ale pierwsze oferty voucherów na bieg pojawiły się w sieci już wczoraj po południu. Sprzedający oczekiwali za nie dwu, a nawet trzykrotnie więcej niż cena zakupu (140 złotych).

Nadużycie było możliwe, bo kto zdążył mógł podczas rejestracji nabyć nawet dziesięć voucherów. Przy zakupie trzeba było oczywiście podać imię i nazwisko biegacza, ale przecież przy wejściu do strefy startowej uczestników nikt nie legitymuje. Oznacza to, że teoretycznie można pobiec używając pakiet zarejestrowany na inną osobę.

– Kierowani dobrą wolą, zaproponowaliśmy na naszej stronie rozwiązanie umożlwiające zakup voucherów, by podarować je bliskim osobom w prezencie. Sytuacja związana z zamawianiem voucherów w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem głęboko nas rozczarowała – podali organizatorzy Wings for Life w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej biegu.

Najbardziej bulwersujące w tej całej sprawie jest to, że Wings for Life to bieg charytatywny, a 100% opłat startowych przekazywanych jest na Fundację Wings for Life i badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Niestety znaleźli się tacy, którzy postanowili zarobić na tym, że bieg stacjonarny w Poznaniu cieszy się od lat wielką popularnością.

 – Wings for Life World Run nie zarabia na organizacji biegu, a wszelkie koszty pokrywa wyłącznie dzięki wsparciu partnerów – przypominają organizatorzy. – Osoby, które oferują vouchery na sprzedaż działają nieuczciwie. Jeśli zauważycie ofertę sprzedaży w social mediach – prosimy, nie korzystajcie z niej. Podczas zapisów na kolejne edycje biegu, zaproponujemy rozwiązanie, które zapobiegnie takiej sytuacji w przyszłości – podkreślają.

fot. Marcin Kin

Zablokowali opcję zmianę danych

Organizatorzy zaznaczyli, że zgodnie z zasadami uczestnictwa, które muszą zostać zaakceptowane przez każdego uczestnika zapisującego się na bieg, nie ma możliwości przepisywania pakietów na inne dane lub ich odsprzedaży.

– Bieg z numerem startowym nienależącym do osoby zarejestrowanej może grozić dyskwalifikacją lub wykreśleniem z listy startowej. Od wczoraj, możliwość zmiany danych na koncie uczestnika została zablokowana. Korekty ewentualnych błędów w imieniu i nazwisku prosimy zgłaszać przez formularz kontaktowy na stronie – dodali.

Źródło: Wings for Life World Run

fot. w nagłówku Marcin Kin