Sydney Marathon dołączy do Abbott World Marathon Majors w 2025 roku?

Organizatorzy maratonu w Sydney poinformowali dzisiaj, że są na dobrej drodze, aby w 2025 roku impreza dołączyła do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors. Seria skupia aktualnie sześć największych biegów maratońskich na świecie – w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

Maraton w Sydney został oceniony przez międzynarodową delegację z AbbottWMM podczas wrześniowej edycji wydarzenia. Uzyskał pozytywną notę i przeszedł do finałowego etapu kandydatury.

Jeden krok do elity

Aby dołączyć do cyklu Abbott World Marathon Majors organizatorzy maratonu w Sydney będą musieli spełnić surowe kryteria również podczas kolejnej odsłony imprezy zaplanowanej na 15 września 2024 roku.

W przypadku sukcesu, Sydney Marathon stanie się pierwszym biegiem dodanym do serii AbbottWMM od momentu dołączenia do niego maratonu w Tokio w 2013 roku.

fot. Depositphotos.com

– Zdajemy sobie sprawę, że istnieją aspekty operacyjne wydarzenia, które wymagają poprawy, ale zapewniamy, że nasz zespół aktywnie zajmuje się nimi we współpracy z agencjami rządowymi. Przewidujemy duże zmiany m.in. trasy i godziny startu, a także zaoferujemy uczestnikom lepszy dostęp do toalet i punktów z wodą – napisali w mediach społecznościowych organizatorzy Sydney Marathon.

O miejsce w cyklu Abbott World Marathon Majors ubiegają się również Kapsztad i Chengdu. Oba maratony zostały poddane ocenie w tym roku, ale nie osiągnęły jeszcze wystarczającego poziomu organizacyjnego, aby spełnić kryteria pierwszego kroku. W 2024 roku delegacja AbbottWMM ponownie będzie wizytować imprezy w RPA i Chinach.

Co z medalem Six Star Finisher?

Aktualnie cykl Abbott World Marathon Majors skupia sześć biegów – Tokyo Marathon, Boston Marathon, TCS London Marathon, BMW Berlin Marathon, Bank od America Chicago Marathon i TCS New York City Marathon. Biegacze, którzy ukończą wszystkie imprezy na mecie ostatniego otrzymują charakterystyczny medal. Do 2023 roku krążek trafił do prawie 13 tysięcy osób z całego świata. Wśród nich jest 148 Polaków.

Jak czytamy w komunikacie agencji Pont3, która organizuje Sydney Marathon obecny program Six Star Finisher pozostanie niezmieniony, jeśli nowe maratony dołączą do serii.

– Słuchamy naszej społeczności i w pełni doceniamy ogromne znaczenie medalu Six Star. Jesteśmy również świadomi, że dziesiątki tysięcy biegaczy jest w drodze po zdobycie sześciu gwiazdek. Wszyscy mają silne pragnienie zachowania tego celu – powiedziała Dawna Stone, AbbottWMM CEO.Dlatego też zdecydowaliśmy, że ta pierwotna nagroda za ukończenie wszystkich sześciu obecnych Abbott World Marathon Majors będzie kontynuowana – dodała.

Zespół Abbott World Marathon Majors rozpoczął proces tworzenia nowego programu nagród dla biegaczy, którzy zdobędą więcej niż sześć gwiazdek. Jego szczegóły mamy poznać w drugim kwartale 2024 roku.

Źródło: Pont3, Abbott World Marathon Majors

fot. w nagłówku Depositphotos.com