W sobotę Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Ponad pół tysiąca uczestników

Ponad pół tysiąca zawodników reprezentujących 169 klubów zostało zgłoszonych do sobotnich (25 listopada) Mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Areną tegorocznej edycji imprezy będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie na przedmieściach Zielonej Góry.

Kojarzony w świecie polskiego sportu przede wszystkim z pięciobojem nowoczesnym Drzonków – miejsce treningu takich sław sportu wykreowanego przez twórcę nowożytnych igrzysk barona Pierra de Coubertin jak Arkadiusz Skrzypaszek, czy Janusz Pyciak-Peciak – w sobotę zostanie opanowany przez lekkoatletów.

Na interesującej trasie, którą będzie można swobodnie obserwować z zadaszonej trybuny, zawodnicy powalczą o medale mistrzostw Polski oraz kwalifikację do reprezentacji na grudniowe mistrzostwa Europy w przełajach, które odbędą się w Brukseli. Autorami trasy są Krzysztof Filipowski oraz znakomity przed laty średnio i długodystansowiec Adam Draczyński.

Trasa mistrzostw przebiega w całości po terenie ośrodka w Drzonkowie. Meta została zlokalizowana na hipodromie, a więc na podłożu piaszczystym. Jedna pętla liczy około kilometra i na każdej z nich do pokonania będzie długi na 50 metrów odcinek piaszczysty oraz jedna górka. Zawodnicy pobiegną też wzdłuż oczka wodnego, będzie też sporo zakrętów – opisuje Adam Draczyński, którego podopieczny, Konrad Pogorzelski, będzie jednym z faworytów biegu młodzieżowców.

fot. Tomasz Kasjaniuk/ PZLA

Powrót do Winnego Grodu

Zielona Góra trzeci raz w historii będzie gościć najlepszych polskich przełajowców. Poprzednio Winny Gród był gospodarzem tej imprezy w 1953 oraz 1964 roku.

Cieszę się, że mistrzostwa Polski w biegach przełajowych po tak długiej przerwie wracają do stolicy województwa lubuskiego. Myślę, że tegoroczna impreza jest dobrze przygotowana. Mamy ciekawą trasę, zaangażowane grono organizatorów. Duże wsparcie otrzymaliśmy od marszałka województwa lubuskiego. Sądzę, że zawodnicy i trenerzy będą się u nas czuć bardzo dobrze. Liczę też, że na kolejną edycję crossowych mistrzostw kraju Zielona Góra nie będzie musiała czekać ponad pół wieku, bo przecież tyle minęło od zawodów zorganizowanych w połowie lat 60-siątych – mówi Robert Paluch, prezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Początek 95. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych zaplanowano na godzinę 10:15. Wstęp na teren imprezy będzie bezpłatny. Transmisje z Drzonkowa przeprowadzi telewizja internetowa HTS Słubice.

Listy startowe można zobaczyć tutaj. 

Źródło: PZLA

fot. Marek Biczyk/ PZLA