11. PKO Białystok Półmaraton przyjmuje zapisy. Tańsze wpisowe tylko do końca stycznia

W ubiegłym tygodniu ruszyły zapisy na 11. edycję PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się w niedzielę, 12 maja 2024 roku. Święto biegania w stolicy Podlasia rozpocznie się już dzień wcześniej, a organizatorzy tradycyjnie szykują program pełen atrakcji. Warto już dzisiaj zarezerwować miejsce na liście startowej i zapłacić mniej za pakiet startowy.

PKO Białystok Półmaraton to wydarzenie, które od lat przyciąga biegaczy z całej Polski. Często przyjeżdżają całymi rodzinami, bo w programie imprezy każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Poza tym sprzyja termin biegu, w maju Białystok dosłownie tonie w zieleni, a turystyczne perły Podlasia jak Supraśl, Kruszyniany czy Białowieża są na wyciągnięcie ręki.

Nic więc dziwnego, że wielu biegaczy łączy udział w półmaratonie z weekendowym rodzinnym wyjazdem, podczas którego mogą poznać wyjątkową lokalną kuchnię, bogactwo kulturowe i tradycje.

fot. Krzysztof Karpiński

Śniadanie na powitanie

Wszystko rozpocznie się w sobotni poranek, 11 maja od Biegu Śniadaniowego wzorowanego na podobnych wydarzeniach odbywających się w przeddzień największych imprez biegowych na świecie. W Białymstoku z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób. Dołączyć może każdy chętny, bez wyjątku, zwłaszcza że to bieg darmowy. Jego trasa liczy około 4 km i prowadzi m.in. białostockimi parkami, w tym urokliwą Aleją Zakochanych. Na mecie na wszystkich czeka bezpłatny poczęstunek.

– Bieg Śniadaniowy jest na totalnym luzie. Nie ma tutaj pomiaru czasu i rywalizacji, a jego trasę można pokonać w dowolny sposób, niekoniecznie biegnąc. Do udziału zapraszamy wszystkich białostoczan i gości. To nasz sposób na przywitanie się z biegaczami, którzy przyjechali nas z całej Polski i symboliczny początek biegowego święta, którego już nie możemy się doczekać – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”.

fot. Krzysztof Karpiński

Następnie ulice Białegostoku opanują dzieciaki i młodzież, które od południa będą uczestniczyć w imprezie pod nazwą PKO Bieg Juniora. W centrum miasta wytyczone zostaną trasy 100 m, 600 m oraz 1 km, a młodzi zawodnicy w wieku od 2 do 14 lat finiszować będą na wielkiej mecie 11. PKO Białystok Półmaratonu. Biegi prowadzone będą w formie zabawy, bez rywalizacji. Tutaj każdy jest zwycięzcą.

A gdy zapadnie noc… PKO Bieg na 5!

Punktualnie o godzinie 21:00 w niezwykle efektownej oprawie laserów i energetycznej muzyki wystartuje PKO Nocny Bieg na 5. Szybka trasa prowadzić będzie ulicami w centrum Białegostoku, a zawodnicy finiszować będą na reprezentacyjnym Rynku Kościuszki.

– PKO Bieg na 5 to propozycja praktycznie dla każdego, zarówno dla debiutantów, jak i doświadczonych zawodników. Można się pościgać i powalczyć o rekord życiowy, ale wcale nie trzeba. Dajemy uczestnikom aż godzinę na dotarcie do mety, a to oznacza, że jest to wyzwanie w zasięgu również tych, którzy dopiero rozpoczynają biegową przygodę. Wystarczy się zapisać i stanąć na starcie obok tysięcy innych zawodników – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

fot. Krzysztof Karpiński

Oczko w głowie, czyli 11. PKO Białystok Półmaraton

I wreszcie wisienka na torcie, czy PKO Białystok Półmaraton, flagowa impreza w portfolio Fundacji „Białystok Biega”. To zawody od lat zaliczane do prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów skupiającego najlepsze biegi na dystansie 21,097 km w kraju.

Półmaraton wystartuje w niedzielę, 12 maja 2024 roku punktualnie o godzinie 10:00. Nie wiemy jeszcze dokładnie którędy prowadzić bieg, ale wiele wskazuje na to, że podobnymi ulicami jak w tym roku. To jedna z najbardziej „zielonych” półmaratońskich tras w Polsce, która prowadzi przez najbardziej charakterystyczne miejsca w Białymstoku takie jak Opera i Filharmonia Podlaska, Pałac Branickich, stadion Jagielloni czy uniwersytecki kampus położony w sąsiedztwie Lasu Zwierzynieckiego.

Imponująca będzie ostatnia prosta do mety na Rynku Kościuszki, na której na finiszerów czekać będzie pamiątkowy medal inspirowany kolejną figurą z ogrodów w Pałacu Branickich.

fot. Krzysztof Karpiński

Po półmaratonie nadchodzi czas regeneracji i świętowania. Odpoczynek zapewni specjalna strefa chillout, w której biegacze będą mogli skosztować specjałów kuchni podlaskiej takich jak kartacz i babka ziemniaczana. Dobrej zabawy natomiast z pewnością nie zabraknie na imprezie Medal Party, która wystartuje w niedzielny wieczór. Będzie to ostatni akord biegowego święta w Białymstoku.

– PKO Białystok Półmaraton to nasze oczko w głowie. Planujemy ten bieg w najdrobniejszych szczegółach i staramy się, aby zawodnikom niczego nie brakowało. Energii do rozwijania imprezy dostarcza nam rosnąca frekwencja i fakt, że wielu biegaczy do nas powraca, często ze znajomymi i rodziną. Naszym półmaratonem żyje cały Białystok, dla wielu mieszkańców to nie jest jeszcze jeden bieg, ale prawdziwe biegowe święto. Przyjedź, świętuj razem z nami – zachęca prezes Fundacji „Białystok Biega”.

Już można się zapisać

Zapisy na 11. PKO Białystok Półmaraton ruszyły w serwisie datasport.pl. Do końca stycznia pakiet startowy na półmaraton kosztuje 119 złotych, a do końca marca wpisowe na PKO Bieg na 5 wynosi 69 złotych.

Istnieje możliwość wykupienia obu imprez w jednym pakiecie. Do 31 stycznia 2024 roku kosztować będzie 159 złotych. Zawodnik, który skorzysta z tej oferty otrzyma jeden pakiet startowy (z półmaratonu) oraz dwa numery startowe i możliwość startu na obu dystansach.

Źródło: Fundacja „Białystok Biega”

fot. w nagłówku Krzysztof Karpiński