Bison Ultra-Trail 2024 już czeka na biegaczy

Organizatorzy Bison Ultra-Trail właśnie uruchomili zapisy na edycję zawodów w 2024 roku, która odbędzie się w pierwszy weekend października. W programie imprezy biegi na pięciu dystansach od 18 do 100 km, przełajowe zmagania dzieci i młodzieży Bison Kids, a także rowerowe zawody Bison MTB.

Trasy Bison-Ultra Trail zostaną wytyczone jak zwykle w gościnnej Puszczy Knyszyńskiej.  To obszar sięgający od Puszczy Augustowskiej, aż do Puszczy Białowieskiej. Ten ogromny kompleks leśny, jeden z najlepiej zachowanych w naszym kraju, ma powierzchnię 126 tysięcy hektarów i lekkim półokręgiem okala Białystok. Funkcjonuje tu drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce, a na jego terenie 21 wyjątkowych rezerwatów.

Biegacze będą pokonywać leśne ścieżki, dukty i pagórki. Po drodze mijać będą kapliczki, malownicze cerkwie, malutkie kościółki i meczet. Będą mogli poczuć klimat miejsca, w którym od wieków stykały się cztery kultury religijne: katolicka, prawosławna, muzułmańska i żydowska.

Zapisy już trwają

Impreza rozpocznie się w sobotę, 5 października od konkurencji biegowych w formułach Bison Trail 18, Bison Trail 30, Bison-Ultra Trail 50, Bison-Ultra Trail 70 i Bison-Ultra Trail 100.

Ten ostatni bieg w listopadzie został zakwalifikowany do UTMB Index Race. Oznacza to, że jego finiszerzy zdobędą punkty (zależnie od zajętego miejsca), które dają możliwość pre-rejestracji na prestiżowe biegi z serii UTMB World Series Events, a w niektórych przypadkach dopuszczenie do rejestracji na bieg.

W niedzielę, 6 października w Puszczy Knyszyńskiej ścigać będą się rowerzyści w ramach zawodów Bison MTB.

Zapisy na zawody biegowe ruszyły w serwisie datasport.pl. Do końca lutego obowiązują promocyjne, niższe opłaty startowe. Ceny zaczynają się od 109 złotych za Bison Trail 18, do 229 złotych za Bison Ultra-Trail 100. Urodzeni po 1964 roku i starsi za pakiet zapłacą połowę mniej.

Bison po raz czwarty

Bison Ultra-Trail to jedno z najmłodszych dzieci Fundacji „Białystok Biega”. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2020 roku i szturmem wdarła się do kalendarza biegów terenowych. Z roku na rok rośnie frekwencja, a także liczba dystansów i aktywności dla uczestników.

red

fot. w nagłówku Jacek Deneka/Ultra Lovers