Eliud Kipchoge i Sifan Hassan pobiegną w Tokio

Organizatorzy Tokyo Marathon poinformowali, że listę elity zaplanowanego na 3 marca biegu otworzą Kenijczyk Eliud Kipchoge i Holenderka Sifan Hassan. To gwiazdy światowej lekkiej atletyki, do których należą wyniki numery dwa na maratońskiej liście wszech czasów.

39-letni Kipchoge już ma na koncie start w maratonie w stolicy Japonii. W 2021 roku ustanowił tutaj rekord trasy 2:02:40. Kilka miesięcy później w Sapporo cieszył się z drugiego w karierze złotego medalu olimpijskiego.

Start w Tokio traktuję jako idealne przygotowanie do zdobycia mojego trzeciego kolejnego tytułu mistrza olimpijskiego w przyszłym roku w Paryżu – zapowiedział Eliud Kipchoge.

Tegoroczne maratońskie starty Kenijczyka nie były szczególnie udane. W kwietniu pobiegł w Bostonie i nieoczekiwanie zajął dopiero  6. miejsce z czasem 2:09:23. We wrześniu wygrał w Berlinie (2:02:42), jednak z wynikiem dalekim od rekordu życiowego, który wynosi 2:01:09.

Do niedawna ten rezultat otwierał światową listę wszech czasów, ale 8 października Kipchoge został zdetronizowany przez swojego rodaka Kelvina Kiptuma, który w Chicago uzyskał kosmiczny czas 2:00:35.

Hassan kontynuuje maratońską podróż

Z kolei Sifan Hassan to holenderska biegaczka, która w tym roku szturmem wkroczyła do świata kobiecego maratonu. Mistrzyni olimpijska na 5000 m i 10 000 m zadebiutowała w kwietniu w Londynie i od razu wygrała finiszując z czasem 2:18:33.

Wynik ten mógł być jeszcze lepszy, bo 30-latka dwa razy zatrzymała się, aby rozciągnąć bolące biodro. Poza tym termin biegu wypadł tuż po ramadanie, który dla Hassan jako muzułmanki wiązał się z ograniczeniami w żywieniu.

© Bank of America Chicago Marathon/Kevin Morris

Prawie 5 minut szybciej Sifan Hassan pobiegła w październiku w Chicago, gdzie pewnie zwyciężyła z wynikiem 2:13:44 i uzyskała drugi najlepszy maratoński wynik w historii. Szybsza od Holenderki była tylko Etiopka Tigist Assefa, która dwa tygodnie wcześniej w Berlinie ustanowiła rekord świata 2:11:53.

Tokio to idealne przygotowanie do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Mam wspaniałe wspomnienia olimpijskie z Japonii i na ulicach Tokio będę kontynuować moją maratońską podróż – podkreśliła Sifan Hassan cytowana w komunikacie prasowym.

Organizatorzy biegu zaplanowanego na 3 marca zapowiedzieli, że resztę elity zaprezentują pod koniec stycznia.

Tokyo Marathon to jeden z sześciu maratonów zaliczanych do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors. Seria skupia poza tym biegi w Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

Źródło: Tokyo Marathon Foundation, red

fot.  w nagłówku Depositphotos.com