Maraton Łódź trzy tygodnie później? W tle wybory samorządowe

Na wiosnę Polacy ruszą do urn, aby w głosowaniu wybrać rady gmin, miast, powiatów i sejmików, a także prezydentów, wójtów i burmistrzów. Wiele wskazuje na to, że wybory ponownie namieszają w biegowym kalendarzu. I znów dotyczy to imprezy w randze Mistrzostw Polski w maratonie.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. 31 marca przypada Wielkanoc, ten termin nie wchodzi więc w grę, Oznacza to, że wiosną do urn Polacy mogą pójść 7 kwietnia, 14 kwietnia lub 21 kwietnia.

Wyborczy galimatias

Na początku grudnia Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że wstępnie planowana data wyborów samorządowych to 7 kwietnia.

Tak się składa, że to termin Maratonu Łódź, który w listopadzie otrzymał od Polskiego Związku Lekkiej Atletyki prawa do organizacji mistrzostw kraju w maratonie. Na starcie tego biegu stanąć ma polska czołówka zawodników walczących o przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

fot. lodzmaraton.pl

Na zapowiedź Hołowni zareagowali organizatorzy łódzkiego maratonu, którzy wydali oświadczenie.

– Informujemy, że jeśli wybory samorządowe na terenie Polski zostaną ogłoszone i ich termin zostanie wyznaczony na dzień 7 kwietnia 2024, będziemy zmuszeni zmienić datę imprezy DOZ Maraton Łódź na 26-28 kwietnia 2024 – czytamy w stanowisku organizatorów.

Okno kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zamknie się 30 kwietnia, zatem nowa data Maratonu Łódź wciąż wchodzi w grę jako termin mistrzostw kraju. Jednak końcówka kwietnia to większe ryzyko wyższych temperatur i dla zawodników naprawdę ostatnia szansa, aby wywalczyć minimum.

Problem z terminem może dotyczyć również Cracovia Maratonu zaplanowanego na 21 kwietnia. Jeśli wybory samorządowe faktycznie odbędą się 7 kwietnia, to druga tura głosowania zostanie zorganizowana właśnie w terminie krakowskiego biegu.

Znalezienie późniejszej daty dla biegu może wcale nie być łatwe, bowiem zaraz potem rozpoczyna się długi majowy weekend, a 12 maja w kalendarzu jest już jubileuszowy 50. Maraton Dębno.

Datę wyborów samorządowych powinniśmy poznać na początku roku.

Poznań Maraton też był przełożony

Przypomnijmy, że w tym roku wybory parlamentarne wymusiły przeniesienie 22. Poznań Maratonu z 15 października na 22 października. Impreza wyłoniła mistrzów kraju, którymi zostali Adam Nowicki i Monika Jackiewicz.

red

fot. w nagłówku lodzmaraton.pl